Dedina/Igor Hraško

Ruská dedina chce zakázať alkohol. Úmrtnosť na alkoholizmus sa neúmerne zvýšila

Obyvatelia ruskej dediny poznačenej alkoholizmom hlasovali za všeobecný zákaz predaja alkoholu po tom, čo opatrenia na potlačenie intoxikácie zlyhali. V osade sa predtým predával alkohol iba v piatok večer, informuje portál RT.

Obec Khamakar, ktorá sa nachádza na ruskom Ďalekom severe v Irkutskej oblasti, obývajú Evenkovia, skupina pôvodných obyvateľov regiónu. Podľa predsedu miestnej samosprávy Vasilija Jurieva je v obci registrovaných 100 obyvateľov. No trvale tu žije iba 50 ľudí, väčšinou mladých.

Napriek zákazu predaja alkoholu po celý čas, okrem piatkového večera medzi 5. a 8. hodinou, v oblasti nechýba alkohol. Podľa denníka Pravda Severa napriek skutočnosti, že obchody sú obmedzené na predaj nápojov s nízkym obsahom alkoholu, tvrdý alkohol prúdi do dediny nelegálne pomocou vrtuľníka a aj po cestách.

„Khamakar má svoju vlastnú históriu vzťahu k alkoholu a príbeh je plný smútku,“ uvádza sa v článku.

Zaspávanie s Ježiškom v náručí

Alkoholizmus je vážnym problémom mnohých pôvodných obyvateľov Ďalekého severu. Niektorí veria, že to môže nakoniec viesť k zániku určitých skupín. Štúdie ukázali, že severné národy nemajú enzýmy, ktoré štiepia alkaloidy, čo vedie k tomu, že sa rýchlo stanú závislými od alkoholu.

„V posledných rokoch sa výskyt alkoholizmu medzi pôvodnými obyvateľmi ruského severu zvýšil o 20 – 25%,“ píše sa v článku. „Úmrtnosť na chronický alkoholizmus sa v tomto období zvýšila 6,5-krát u mužov a 19-krát u žien.“

Napriek hlasovaniu dediny sa teraz bude rozhodovať v miestnom obecnom parlamente, ktorý túto iniciatívu oficiálne prijme do zákona.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Putin odmietol Bidenovu ponuku. Osobne sa vodcovia v blízkej budúcnosti nestretnú

Ivan Mihale

Na Červenej veži pri Piešťanoch žili lovci mamutov pred 40.000 rokmi

Ivan Mihale

Ľudí v Poľsku vystrašil tajomný tvor. „Ľudia radšej neotvárajú okná, pretože sa boja, aby sa to k nim nedostalo,“ hlásila vystrašená žena ochranárom

Ivan Mihale