Ilustračné foto/ Zdroj: Financnenoviny.sk

Rusi oznámili prijatie patentu na liek MIR-19. Je určený na liečbu a prevenciu Covidu

Federálna lekárska a biologická agentúra Ruska (FMBA) oznámila prijatie patentu na MIR-19 – liek na prevenciu a liečbu Covidu-19, uvádza sa na webovej stránke agentúry. Píšu o tom na stránke Sputnik.cz.

„Rospatent udelil štátnemu výskumnému centru „Inštitút imunológie“ Federálne lekárske a biologické agentúry patent na kombinovaný liek s antivírusovým účinkom na nový koronavírus SARS-CoV-2, vyvinutý na pokyn šéfky ruskej FMBA Veroniky Skvorcovovej. Liek sa nazýva MIR-19,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Liek vyvinutý vyvinutý agentúrou je jedinečný. Je založený na použití mikroRNA, ktoré blokujú určité miesta vírusu RNA a miesta, ktoré sú zodpovedné za kopírovanie molekuly vírusu. Neovplyvňuje DNA človeka. Určený je na prevenciu alebo liečbu koronavírusovej infekcii inhaláciou alebo intranazálnym podaním (ako kvapky do nosa).

„O akej nezvládnutej pandémii tu trepete?“ Odkaz Slováka z Ruska pre Štefanca

Vakcína Sputnik V vo forme nosných kvapiek

Koncom marca v Rusku začali klinické štúdie s ruskou vakcínou proti koronavírusu Sputnik V vo forme nosných kvapiek pre malé deti do 3-4 rokov. „Začínajú klinické testy internazálnej formy Sputnika V. Jedná sa, samozrejme, o veľmi jemnú a pohodlnú formu vakcíny pre deti, najmä tie malé,“ povedal riaditeľ strediska Gamalejovho ústavu Alexander Gincburg.

Prvá vakcína proti koronavírusu v Rusku aj na svete bola zaregistrovaná 11. augusta minulého roka. Sputnik V bol vyvinutý špecialistami z Gamalejovho ústavu.

Podľa údajov lekárskeho časopisu The Lancet bola účinnosť lieku proti tejto chorobe 91,6% po analýze údajov od 19 866 dobrovoľníkov. Pritom indikátor v skupine dobrovoľníkov starších ako 60 rokov predstavoval 91,8%.

Vakcína proti Covidu-19 pre zvieratá

31. marca Rusko tiež zaregistrovalo ako prvý na svete jedinú vakcínu proti Covidu-19 pre zvieratá s názvom Karnivak-Kov. Preparát bol vyvinutý Federálnym centrom pre zdravie zvierat, ktoré spadá pod predmetný rezort.

„Klinických štúdií Karnivak-Kovu, ktoré sa začali v októbri minulého roka, sa zúčastnili psy, mačky, polárne líšky, norky, líšky a ďalšie zvieratá. Výsledky štúdie umožňujú vyvodiť záver, že vakcína je neškodná a má vysokú imunogénnu aktivitu, pretože u všetkých testovaných očkovaných zvierat sa v 100 percentách prípadov vyvinuli protilátky proti koronavírusu,“ uviedlo centrum.

Odborníci VARUJÚ: Pacientov, ktorí nemajú COVID-19, stále odsúvajú do úzadia!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Francúzski odborníci bijú na poplach: Je potrebné zastaviť všetky očkovania proti korone!

Gabriel Matta

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Ivan Mihale