Repliku originálnej Jánošíkovej valašky zo začiatku 18. storočia vydražil v stredu

Repliku originálnej Jánošíkovej valašky zo začiatku 18. storočia vydražil v stredu (31. 7.) večer počas otvorenia folklórneho festivalu Jánošíkove dni v Terchovej riaditeľ Múzea Janka Kráľa v Liptovskom Mikuláši Jaroslav Hric.

V rodnej osade legendárneho zbojníckeho kapitána Jánošovia stúpla jej cena z vyvolávacích 25 eur až na za 1700 eur. „Keď sme sa dozvedeli, že je možnosť vydražiť repliku Jánošíkovej valašky, nezostávalo nám nič iné, iba sa o ňu pobiť. Verím, že bude vzácnym artefaktom v zrekonštruovanej súdnej sieni prvého stoličného domu v Liptovskom Mikuláši. Podľa dochovaných dokumentov v ňom Jánošíka odsúdili. Dúfame, že si ju čo najviac návštevníkov zo Slovenska i zo zahraničia príde pozrieť. Odfotiť sa s ňou, možno sa jej dotknúť a načerpať kus legendárnej Jánošíkovej sily,“ povedal Hric.

Ženu uhryzol najjedovatejší pavúk na Slovensku, musela byť okamžite hospitalizovaná

Doplnil, že valaška pribudne k vzácnym artefaktom z filmu režiséra Paľa Bielika o Jurovi Jánošíkovi. „Z toho filmu máme kostýmy a aj hák zo šibenice. Pozývame všetkých ľudí, nech prídu zažiť kus histórie. Vo vhodnom termíne môže ich prehliadku obohatiť autentický súd v podaní našich ochotníkov,“ uviedol riaditeľ Múzea Janka Kráľa.

Podľa šéfdramaturga Jánošíkových dní Petra Cabadaja sa podarilo valašku vyrobiť vďaka štúdii významného slovenského kunsthistorika Jozefa Cincíka s názvom Jánošíkova valaška, publikovanej v roku 1954 v USA. „V nej na základe detailného historického výskumu ponúkol manuál, ako zhotoviť takúto valašku. A podľa neho sme vyrobili duplikát – vernú kópiu originálnej valašky Jura Jánošíka, ktorá sa nachádza v budapeštianskom múzeu v Maďarsku. Je to valaška, s ktorou Jánošík bojoval. Bola súčasťou výzbroje a plnila charakter útočnej aj obrannej zbrane,“ vysvetlil Cabadaj.

Žena sa vymočila na zemiaky v supermarkete, čelí viacerým obvineniam

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Ivan Mihale

Pribudlo trináste znamenie v zverokruhu a je Matovičove- UBLÍŽENEC

Ivan Mihale