Železničná trať/Igor Hraško

Rekonštrukcia železničného uzla v Žiline je významný projekt, vyhlásil minister Doležal

Rekonštrukcia železničného uzla je pre žilinský región popri diaľničnom tuneli Višňové a prebiehajúcej výstavbe diaľnice D3 tretím významným projektom. Po štvrtkovom podpise zmluvy na rekonštrukciu železničného uzla Žilina to vyhlásil minister dopravy Andrej Doležal. Píše portál webnoviny.sk

Dopravné srdce slovenskej infraštruktúry

Jeden z najväčších investičných projektov Železníc Slovenskej republiky (ŽSR) bude stáť takmer 324 miliónov eur bez DPH a jeho realizáciu zabezpečí Združenie Pod Dubňom na čele s bratislavskou spoločnosťou Strabag.

„Celé desaťročia boli železnice na Slovensku investične zanedbávané. Ak však chceme ľudí presvedčiť, aby presadli z áut do vlakov, musíme investovať. Dnes sa nám núka jedinečná príležitosť zmeniť stav železníc aj vďaka Fondu obnovy,“ povedal Doležal.

Generálny riaditeľ ŽSR Miloslav Havrila považuje žilinský uzol za jedno z dopravných sŕdc železničnej infraštruktúry na Slovensku. „Táto zmluva otvára nový priestor pre veľkú modernizáciu infraštruktúry v Žiline, ktorá je nielen cestnou križovatkou, ale aj križovatkou dvoch významných železničných koridorov. Preto je mimoriadne dôležité, že začneme s komplexnou rekonštrukciou tohto významného uzla, ktorým sa aj zavŕšia práce na zrýchľovaní tratí v koridore od Bratislavy do Žiliny,“ uviedol Havrila.

Práce potrvajú dva roky

Ako ďalej Havrila poznamenal, stavebné práce by mali trvať 48 mesiacov, pričom stavenisko plánujú dodávateľovi odovzdať na rozhraní novembra a decembra. Stavba má dĺžku 14 kilometrov v smere z východu na západ a 2,3 kilometra v smere zo severu na juh.

Projekt dostavby zriaďovacej stanice Žilina – Teplička a nadväzujúcej infraštruktúry v uzle Žilina má dve sekcie. Prvá z nich v smere zo Žiliny do Varína bude financovaná zo štátneho rozpočtu s využitím európskych financií z Nástroja na prepájanie Európy.

Druhú sekciu budú železničiari financovať z Operačného programu Integrovaná infraštruktúra a mienia sa tiež uchádzať o peniaze z Operačného programu Slovensko v rámci programového obdobia 2021 – 2027.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Rekonštrukcia Spišského hradu si vyžiada viac ako 4,8 milióna eur

Ivan Mihale

Čo platí od pondelka- podrobný rozpis

verbina

STRACH matky z Prešova: Len čakám, kedy sa vyrúti auto a zabije mi dcéru

Ivan Mihale