Ilustračná foto / foto: Shutterstock

Putin odmietol Bidenovu ponuku. Osobne sa vodcovia v blízkej budúcnosti nestretnú

Kremeľ uviedol, že navrhovaný samit ponúknutý ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi jeho americkým náprotivkom Joeom Bidenom sa v blízkej budúcnosti určite neuskutoční. Moskva nemieni posilňovať vzťahy s Washingtonom v čase uvalenia amerických sankcií voči Rusku, informuje portál RT.

Putinov hovorca Dmitrij Peskov v rozhovore pre novinárov vo štvrtok ráno uviedol, že pozvanie Bieleho domu na stretnutie „v nadchádzajúcich mesiacoch v tretej krajine“ nebude možné zorganizovať. Aspoň v krátkodobom časovom horizonte.

„Nie, bilaterálne stretnutie sa samozrejme nedá zorganizovať tak rýchlo,“ povedal Peskov. Dodal, že „problém sa stále analyzuje“, a že Moskva ešte nedokončila diskusiu o svojej účasti na nadchádzajúcom multilaterálnom klimatickom summite, ktorý sa má konať budúci týždeň.

Blinken: Ak sa Rusko voči Ukrajine zachová agresívne, ponesie následky.

Kremeľský funkcionár zároveň uznal, že správy v západných médiách naznačujúce, že Washington sa pripravuje na odhalenie nového balíka sankcií proti ruskému štátnemu dlhu, ako aj potenciálne vylúčenie vysokých diplomatov, boli neúčinné.

„Je jasné, že bez dymu sa nedá fajčiť,“ uviedol, ale „zatiaľ nebudeme komentovať správy z novín a budeme čakať, či budú oficiálne oznámené nejaké konkrétne rozhodnutia.“

„Pokiaľ ide o samotné sankcie,“ dodal, „odsudzujeme akékoľvek takéto opatrenia – považujeme ich za nezákonné – a v každom prípade tu platí zásada reciprocity. Reciprocita, ktorá nám umožňuje čo najlepšie zabezpečiť plnenie našich vlastných záujmov.“

V Moskve vládne skepticizmus v otázke, či je Biely dom pripravený na kompromis potrebný na uskutočnenie konštruktívnych rozhovorov. Peskov uviedol, že „nikto nedovolí, aby Amerika hovorila s Ruskom z pozície sily“. Tieto dva národy sa podľa neho musia k sebe správať rovnocenne.

Zdroj: HD

Korčok: Sme znepokojení destabilizačnými aktivitami Ruska. Prečo my?

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Francúzski odborníci bijú na poplach: Je potrebné zastaviť všetky očkovania proti korone!

Gabriel Matta

Renovácia legendárnej Slovenskej strely finišuje. Určite očarí

Ivan Mihale

Na Červenej veži pri Piešťanoch žili lovci mamutov pred 40.000 rokmi

Ivan Mihale