Odber vzorky/Igor Hraško

Protilátky sú len časť imunity, pred koronavírusom nás primárne chráni niečo iné, tvrdí český lekár

Odolnosť organizmu voči nákaze nezávisí len od protilátok, tvrdí český lekár Martin Balík, ktorý lieči pacientov s COVID-19. Ako uviedol podľa Idnes.cz, primárnym druhom imunity voči vírusovému ochoreniu je tzv. bunková imunita, ktorú však nikto netestuje. Robia sa len krvné testy na protilátky, ktoré nereflektujú celú škálu imunitnej odpovede tela. Uvádza portál webnoviny.sk

Lekár sa vyjadril aj k reinfekciám koronavírusom či opakovane pozitívnym testom po prekonaní ochorenia a obavám z nedostatočnej imunity.

Ak takíto pacienti nemajú príznaky ochorenia, vírus zrejme majú len niekde na sliznici – to znamená, že bunková imunita a slizničná nešpecifická imunita u nich pracuje veľmi dobre, zhodnotil.

Koronavírus bol v lete menej nebezpečný

Podľa Balíka vírus od začiatku pandémie zmutoval a je „iný ako na jar“.

„Choroba je síce teraz veľmi nákazlivá, ale zdá sa, že celková infekčná dávka v populácii je relatívne nižšia, než bola na jar. Je to dané aj tým, že koronavírus nemá rád vyššie teploty a nemá rád ultrafialové žiarenie,“ uviedol a dodal, že sychravé jesenné počasie môže túto situáciu zmeniť.

Vírusom sa v lete nakazilo oveľa viac mladších ľudí ako na jar a závažných prípadov je v dôsledku toho menej.

„Na druhú stranu, máme tu lokálne vzplanutia v domovoch dôchodcov, kde je 20 alebo 30 deduškov a babičiek pozitívnych a prekvapivo im to nerobí vôbec nič. Iba sú nešťastní, pretože im tam zakazujú návštevy,“ poznamenal.

Mužská a ženská imunita reagujú odlišne

Podrobné skúmanie imunitných reakcií by tiež mohlo priniesť odpoveď na otázku, prečo sa koronavírusom častejšie infikujú muži. Podľa štúdie zverejnenej v magazíne Nature pripadá na mužskú populáciu zhruba 60 percent všetkých úmrtí na COVID-19 po celom svete.

Vedci túto záhadu popisujú odlišným typom imunitnej reakcie ženského a mužského tela. Kým ženský organizmus sa pravdepodobne bráni silnejšou bunkovou imunitou založenou na T-lymfocytoch, u mužov je aktivita T-buniek slabšia, informuje Sciencealert.com.

Mužský organizmus zároveň produkuje viac zápalových proteínov cytokínov, čo môže u niektorých z nich ľahšie vyústiť do tzv. cytokínovej búrky, nadmernej imunitnej reakcie, ktorá môže mať fatálne následky.

Čo posilní imunitu

O cytokínovej búrke pojednáva aj článok Českého Štátneho zdravotného ústavu, kde sa okrem iného píše, že v rámci prevencie  je dôležité minimalizovať zápalové procesy produkciou protizápalových cytokínov a to sa dá docieliť zvýšeným príjmom omega 3 mastných kyselín a vitamínu D. Práve táto kombinácia je obsiahnutá v BalanceOil švédskej firmy Zimnzino. „Dôležité je v tomto prípade urobiť test na bunkovej úrovni, kde človek vidí potenciálne riziko prozápalového prostredia. BalanceTest je certifikovaný na domáce účely, preto netreba nikam chodiť, lebo test sa objedná a príde rovno domov. Robí sa podobne ako u diabetikov. Žiaľ v našich laboratóriách vám ho urobiť nevedia.“ Hovorí Igor Hraško, zástupca spoločnosti Zinzino pôsobiaci na Slovensku. „Zo skúseností vieme, že sa po doplnení omega 3 spriepustnia bunkové membrány a tým sa aj lepšie vedia využiť rôzne vitamínové doplnky. Výborná a efektívna kombinácia sú vitamíny C a D a 1,3-1,6 betaglukány obsiahnuté v produkte Protect+, kde sú betaglukány z pekárenských kvasníc a tie majú preukázateľne lepší účinok, ako tie z húb“, dodal.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Ivan Mihale

Pribudlo trináste znamenie v zverokruhu a je Matovičove- UBLÍŽENEC

Ivan Mihale