Odpad pri Morskom oku Foto: CHKO Vihorlat

Pri Morskom oku sa vyzbieralo 13 vriec odpadu. Medzi nimi aj fľaše aj pneumatiky.

Ochranári zo Správy Chránenej krajinnej oblasti Vihorlat v uplynulých dňoch vyzbierali na 8-kilometrovom úseku cesty k Morskému oku 13 vriec odpadu.

Zdroj: imeteo.sk

Morské oko je turisticky atraktívne miesto, ktoré každoročne navštívi množstvo slovenských i zahraničných turistov. Počas minuloročnej letnej turistickej sezóny oblasť navštívilo až 28-tisíc turistov.

Je však smutné, že v okolí Morského oka sa nachádzalo veľké množstvo odpadu. Spolu sa vyzbieralo až 13 vriec.

Ochranári našli hlavne plastové fľaše a plechovky, no našli sa napríklad aj pohodené pneumatiky či rôzne plastové časti z áut. Až 80 percent vyzbieraného odpadu tvoria PET fľaše a plechovky, ktoré sú separovateľné.

Upratovanie okolia cesty medzi parkoviskom pred vstupom k jazeru a obcou Remetské Hámre  realizujú štátni ochranári zo Správy CHKO Vihorlat v dvojročných intervaloch od roku 2015. Vždy dúfajú, že vriec s odpadom bude menej, ale štatistiky vykazujú iné, nelichotivé čísla, uviedla Zuzana Argalášová z CHKO Vihorlat.

Ochranári zároveň túto aktivitu spájajú s výzvou, aby sa turisti v prírode správali zodpovedne a nenechávali odpad v prírode.

Nečakajme na Deň Zeme a rôzne výzvy na zber odpadkov, správajme sa k prírode tak, aby sme nemuseli každoročne po krajine odpadky zbierať,“ píšu ochranári na svojej stránke.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Dcérka napísala list otcovi k jeho sviatku. Ten si ho však už neprečíta. Komu patrili dojímavé slová?

Ivan Mihale

Rekonštrukcia Spišského hradu si vyžiada viac ako 4,8 milióna eur

Ivan Mihale

Medzi chlapcom a vranou vzniklo pekné priateľstvo. Vrana, kvôli susedom, musela ísť preč

Ivan Mihale