Prehľad: Kde kúpite vianočný stromček vypestovaný na Slovensku

Ilustračný obrázok / Pixabay

Zdroj: Webnoviny

Nič nespraví pravú vianočnú atmosféru ako voňavý stromček. Živé stromčeky sú zároveň ekologickejšie, ako ich plastové napodobeniny. Ešte lepšie však je, keď stromček nemusí precestovať pol zemegule a vytvoriť tak uhlíkovú stopu. Pre všetkých, ktorí chcú stromček z lokálneho zdroja, prinášame prehľad miest, kde sa dajú takéto stromčeky kúpiť.

Lesy SR: Výchovné rezy

Štátny podnik totiž už tradične pripravuje predaj vianočných stromčekov pre verejnosť. „Pre záujemcov bude k dispozícii niekoľko stoviek kusov vianočných stromčekov. Podľa špecializácie daného závodu pôjde najmä o dreviny smrek a borovica, v menšej miere aj jedľa,“ Informuje hovorca štátneho podniku Lesy SR Pavel Machava.

„Stromčeky pochádzajú prevažne z výchovných zásahov realizovaných v lesných porastoch obhospodarovaných jednotlivými odštepnými závodmi. Odštepný závod Topoľčianky a špecializovaný závod Semenoles v Liptovskom Hrádku okrem toho ponúknu aj smrek pichľavý, borovicu čiernu či jedľu nordmannovu (známa tiež ako kaukazská jedľa), ktoré boli na tento účel vypestované na špeciálnych plantážach,“ vysvetľuje hovorca podniku.

Cena vianočného stromčeka sa bude podľa Lesov SR v závislosti od druhu, výšky a kvality vybranej dreviny pohybovať v rozpätí od 5 do 30 eur za kus.

Záujemcovia si môžu vianočné stromčeky zakúpiť na týchto miestach a odštepných závodoch (OZ):

OZ Šaštín – Lesné správy Šaštín, Moravský Ján a Holíč v termíne od 9. 12. 2019

OZ Topoľčianky – Stredisko služieb Topoľčianky v termíne od 9. 12. 2019

OZ Žilina – na Ulici Jána Milca (oproti autobusovej stanici) v Žiline v termíne 11. – 20. 12. 2019

OZ Čadca – Lesná správa Čadca v termíne od 16. 12. 2019

OZ Čierny Balog – Lesné správy Osrblie, Hronec, Krám, Šaling, Dobroč, Sihla a Michalová v termíne 9. – 23. 12. 2019

OZ Slovenská Ľupča – Lesné správy Predajná a Slovenská Ľupča v termíne 16. – 20. 12. 2019

OZ Revúca – Lesná správa Veľká Lúka v termíne 16. – 20. 12. 2019

OZ Semenoles – v sídle v Liptovskom Hrádku a v Škôlkárskych strediskách Hladomer (obec Lovce), Čermošná (obec Krásnohorská Dlhá Lúka) a Brod (obec Horné Hámre) v termíne 3. -20. 12. 2019

„Okrem komerčného predaja vianočných stromčekov LESY Slovenskej republiky, š. p., aj tento rok realizujú projekt Stromček pod stromček, v rámci ktorého rozdajú desiatky vianočných stromčekov nemocniciam, školám, detským domovom či ústavom sociálnej starostlivosti,“ dodáva Pavel Machava.

Mestské lesy

Ďalšou z možností, ako sa dostať k vianočnému stromčeku legálne a bez dlhého cestovania, je obrátiť sa priamo na mestské lesy vo vašom meste. V piatok 13. decembra spúštajú predaj stromčekov aj Mestské lesy Košice. Okrem stromčekov je možné kúpiť si aj čečinu na výrobu dekorácií. Pre informácie o predaji stromčekov je najlepšie kontaktovať mestské lesy vo vašom meste.

Viacero takýchto podnikov má predajné miesta v centrách miest, alebo priamo vo svojich sídlach. Tento rok predávajú stromčeky napríklad v Brezne, Spišskej Belej, Ružomberku, ale doma môžete mať aj stromček od Štátnych lesov TANAPu.

Plantáže

V súčasnosti je na Slovensku viacero plantáží, kde sa vianočné stromčeky pestujú podobne, ako kvety. Dostanete tu kúpiť jedličky, ale aj smreky či borovice. Najznámejšia plantáž, ktorá ponúka stromy každý rok, je v Levoči.

Ďalej je tu pomerne nová plantáž v Lysej pod Makytou, ktorá predáva najmä smreky, ale aj borovice či populárne jedličky.

Plantáž v Liptovskom Ondreji patrí tiež k pomerne novým. Táto „farma“ ponúka dokonca možnosť odpíliť si stromček. To zaručuje, že sú stromy naozaj čerstvé.

Plantáž má aj podnik patriaci pod Lesy SR, odštepný závod semenoles. Stromčeky predáva v sídle v Liptovskom Hrádku a v Škôlkárskych strediskách Hladomer (obec Lovce), Čermošná (obec Krásnohorská Dlhá Lúka) a Brod (obec Horné Hámre) v termíne 3. -20. 12. 2019

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Poľnohospodári v týždni robili predsejbovú prípravu a sejbu jarín

Igor Hraško/TASR

Situácia v súvislosti s koronavírusom sa do istej miery dotkla aj ŽSR

Igor Hraško/TASR

Domáca tinktúra z púčikov stromov

Igor Hraško

Pridaj komentár