Kombajn v obilí/Igor Hraško

Predĺžená žatva priniesla nadpriemernú úrodu, nadbytok zrážok však ponížil kvalitu

Tohtoročná žatva priniesla v celoslovenskom meradle mierne nadpriemernú úrodu pšenice, jačmeňa, raže a tritikale (hybrid pšenice a raže). Samotná žatva bola oproti iným rokom predĺžená, prerušovalo ju daždivé počasie. Uvádza portál webnoviny.sk

Práve rozloženie atmosferických zrážok, ktoré bolo pri porovnávaní medzi regiónmi veľmi rôznorodé, ovplyvnilo množstvo, ale aj kvalitu pozbieranej úrody. Agentúru SITA o tom v piatok informovala hovorkyňa Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory (SPPK) Jana Holéciová.

Darilo sa jačmeňu i pšenici

Podľa žatevného monitoringu, ktorým zbierala Slovenská poľnohospodárska a potravinárska komora informácie o stave žatvy za jednotlivé regióny, vyplýva, že pšenica (priemerná úroda 5,53 t/ha) poskytla o 11 percent vyššiu úrodu oproti minulému roku.

Jačmeň spolu (priemerná úroda 5,35 t/ha) poskytol priemernú úrodu o 8 percent vyššiu v porovnaní s minulým rokom a repka olejná (priemerná úroda 3,00 t/ha) poskytla priemernú úrodu o 5 percent vyššiu v porovnaní s minulým rokom.

Úrodu zachránili dažde

„Samozrejme, prejavujú sa medziregionálne rozdiely vyplývajúce z pôdnoklimatických pomerov jednotlivých regiónov, ale aj rozdiely medzi poľnohospodármi v rámci regiónov. Rozhodujúci vplyv malo v tomto roku množstvo a rozloženie atmosferických zrážok, ktoré bolo pri porovnávaní medzi regiónmi veľmi rôznorodé a ovplyvnilo množstvo, ale aj kvalitu pozberanej úrody,“ uviedla pre agentúru SITA Jana Holéciová.

Jarné extrémne sucho podľa SPPK časť porastov zničilo, úrodu zachránili dažde na konci jari a na začiatku leta. „Prísun, v mnohých prípadoch až nadbytok zrážok počas žatvy však v mnohých prípadoch znamenal zníženie kvality,“ dodala hovorkyňa SPPK.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová o potravinách: Keby videla nebohá babka, že dovážame zemiaky z Francúzka, asi by tomu neverila

Ivan Mihale

Hlavne o-pa-tr-ne. Pomalé uvoľňovanie opatrení má svoj význam, tvrdí Kollár

Ivan Mihale

Nórsko a USA podpísali novú obrannú dohodu. Taká pekná krajina to bola, to Nórsko

Ivan Mihae