Stavba/Igor Hraško

Pre fungujúce mesto sú spory medzi developermi a občanmi neprospešné

Je potrebné si uvedomiť, že developeri nestavajú budovy či mestské štvrte sami pre seba, uvádza Inštitút urbánneho rozvoja. Uvádza portál teraz.sk

Ak má ktorékoľvek mesto riadne fungovať, bolo by dobré neživiť umelo vytvorený konflikt medzi subjektmi trojuholníka, ktorý tvoria mesto, občan a developer. Lepšie by bolo aktívne hľadanie možností, ako upevniť vzájomné prepojenia. Myslí si to Inštitút urbánneho rozvoja (IUR).

Developeri, mesto a jeho obyvatelia sú základným prostredím rozvíjajúceho sa mesta, podotkol inštitút. Samospráva je tvorcom pravidiel, občania majú v rukách štátnu moc, keďže práve oni si volia svojich zástupcov a developeri sú subjektmi, ktoré vlastnia pozemky a usilujú sa o ich zhodnotenie v podobe zisku, ale ponúkajú tiež pridanú hodnotu pre mesto a jeho obyvateľov, takto to vidí IUR.

„Predovšetkým vo väčších mestách je badateľná skúsenosť, že občiansky sektor sa profiluje do opozície voči developerom, ktorých považuje za svojich nepriateľov, a teda i nepriateľov mesta. Tento pohľad však nie je správny,“ pokračuje inštitút.

Podľa IUR je prirodzené, že i developer – rovnako ako akýkoľvek iný podnikateľský subjekt – sa usiluje o maximalizáciu svojho zisku. „Je potrebné si uvedomiť, že developeri nestavajú budovy či mestské štvrte sami pre seba,“ dodal inštitút. Stavajú ich pre svojich klientov, nájomcov či obyvateľov, ktorí budú z projektov profitovať. Byty, kancelárie, gastronomické, kultúrne či obchodné prevádzky pôsobiace v meste ponúkajú prácu a služby obyvateľom mesta.

„V Bratislave sme za posledných desať rokov zaznamenali výrazný kvalitatívny posun realizovaných projektov k lepším i zelenším projektom,“ podotkol inštitút s tým, že developeri zlepšujú svoju komunikáciu s mestom i občanmi. Časť verejnosti si podľa IUR uvedomuje, že ak chcú, aby si ich deti našli v meste bývanie, stavať sa musí. „Veď v Bratislave aktuálne chýba až 40.000 bytov,“ dodal inštitút.

Problém je podľa IUR aj v tom, že samospráva je poznačená vplyvmi volebných cyklov. „Počas štyroch rokov je náročné dosiahnuť významné množstvo dobrých zmien a vybudovať v meste niečo nové. Preto niektorí politici volia ľahšiu cestu získania politických bodov u voličov, keď za úspech prezentujú to, čomu zabránili,“ uzavrel inštitút. Tí sa často vo svojich tvrdeniach opierajú o „verejnosť“ pozostávajúcu z 300 najaktívnejších odporcov, ktorí „kričia„, že žiadnu výstavbu nechcú. Pritom ďalších 3000 obyvateľov môže vo výstavbe vidieť budúce bývanie svojich detí, uzavrel IUR.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová o potravinách: Keby videla nebohá babka, že dovážame zemiaky z Francúzka, asi by tomu neverila

Ivan Mihale

Hlavne o-pa-tr-ne. Pomalé uvoľňovanie opatrení má svoj význam, tvrdí Kollár

Ivan Mihale

Nórsko a USA podpísali novú obrannú dohodu. Taká pekná krajina to bola, to Nórsko

Ivan Mihae