Ilustračné foto: Komár/Igor Hraško

Pranostika na dnešný deň 16. novembra

Dnešná pranostika je veľmi pozitívna, nakoľko otravného cicavého hmyzu máme asi všetci dosť. Áno, reč je o komároch, ktoré nám dokážu riadne znepríjemniť akúkoľvek činnosť. Okrem toho, že môžu prenášať rôzne choroby, zanechávajú na našom tele aj niekoľkodňové nepríjemné a svrbivé miesta.

Proti lietajúcemu otravnému hmyzu môžeme použiť repelent – teda akýsi odpudzovač hmyzu. Kúpiť ich môžete v rôznych obchodoch. Ale sú aj prírodné, ktoré si môžete pripraviť sami. Ešte vám ich pripomenieme pred začiatkom „komárovej“ sezóny. Ak máte na záhrade rozmarín, stačí si vetvičkou pošúchať odhalené časti tela a komáre na vás nepôjdu. Osvedčeným receptom je aj roztok pripravený z Alpy, do ktorej naložíte klinčeky. Repelnt krásne zaberá, ale alpa sa rýchlejšie odparuje a preto ho treba častejšie aplikovať. ak si nič nechcete dávať na telo, existujú aj odpudzujúce sviečky. Ale máme tu aj tradičný recept – vysušenú usadeninu z kávy stačí dať na mištičku a zapáliť. Komárov tento dym skutočne odpudzuje.

Ale poďme k dnešnej pranostike, aj keď je v súčasnom kalendári meno Agnesa, pranostika hovorí:

„Na svatého Otomara, neuvidíš komára.“

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

ŠKANDÁL NA OBZORE?! Slováci si kúpili 120 ton kureniec neznámeho pôvodu

Ivan Mihale

Ministra práce Krajniaka nezaujímajú vaše problémy. On sa stará o profilovú fotku na Facebooku!

Gabriel Matta

CHYSTÁTE SA NA DOVOLENKU? Rezort zahraničia mudruje a vydal odporúčania. Najradšej by asi boli, keby sme sedeli doma na zadku!

Ivan Mihale