Ilustračné foto: Komár/Igor Hraško

Pranostika na dnešný deň 16. novembra

Dnešná pranostika je veľmi pozitívna, nakoľko otravného cicavého hmyzu máme asi všetci dosť. Áno, reč je o komároch, ktoré nám dokážu riadne znepríjemniť akúkoľvek činnosť. Okrem toho, že môžu prenášať rôzne choroby, zanechávajú na našom tele aj niekoľkodňové nepríjemné a svrbivé miesta.

Proti lietajúcemu otravnému hmyzu môžeme použiť repelent – teda akýsi odpudzovač hmyzu. Kúpiť ich môžete v rôznych obchodoch. Ale sú aj prírodné, ktoré si môžete pripraviť sami. Ešte vám ich pripomenieme pred začiatkom „komárovej“ sezóny. Ak máte na záhrade rozmarín, stačí si vetvičkou pošúchať odhalené časti tela a komáre na vás nepôjdu. Osvedčeným receptom je aj roztok pripravený z Alpy, do ktorej naložíte klinčeky. Repelnt krásne zaberá, ale alpa sa rýchlejšie odparuje a preto ho treba častejšie aplikovať. ak si nič nechcete dávať na telo, existujú aj odpudzujúce sviečky. Ale máme tu aj tradičný recept – vysušenú usadeninu z kávy stačí dať na mištičku a zapáliť. Komárov tento dym skutočne odpudzuje.

Ale poďme k dnešnej pranostike, aj keď je v súčasnom kalendári meno Agnesa, pranostika hovorí:

„Na svatého Otomara, neuvidíš komára.“

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale