Zima/Igor Hraško

Pranostika na 21. novembra

21. november je deň sviatku Obetovania Panny Márie. Nie, nie, nikto ju nezahubil, to ju rodičia v troch rokoch priviedli do chrámu, kde jej voľný život obetovali za svätú službu v chráme. Tak ju obetovali Bohu. Začiatky slávenia tohto sviatku môžeme hľadať už v 6. storočí, lebo 21. novembra 543 ho slávili v kostole Panny Márie v Jeruzaleme. V celej východnej Cirkvi už tento sviatok slávili od roku 730. V roku 1372 ho v pápežskej kaplnke v Avignone po prvýkrát slávil pápež Gregor XI. Slávenie tohto sviatku sa rozrastalo ďalej, až ho pápež Sixtus V koncom 16. storočia nariadil sláviť v celej Cirkvi.

A práve k tomuto dňu sa viaže niekoľko pranostík spojených so zimným časom.

„Obetovanie Panny Márie ohlasuje zimu“, alebo

„Aký deň na Obetovanie Panny Márie, taká potom zima je“, ale tiež aj

„Keď je na Obetovanie Panny Márie noc jasná, čistá, krutá zima sa v januári chystá“

Dávne pranostiky sa vplyvom zmien klímy už trochu odlišujú, ale ten pocit očakávania predpovedaného je niekedy tak vzrušujúci. Tak uvidíme… lebo predpoveď na štvrtok hovorí, že oblačnosť bude počas dňa ubúdať a teda aj sporadické zrážky. Noc síce nebude úplne jasná na celom území a k ránu sa bude pomaly zaťahovať, ale podľa toho môžeme očakávať nie miernu zimu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale