cas

POZOR: V prvý školský deň bude štrajkovať MHD!

Časť vodičov bratislavskej MHD bude pravdepodobne v pondelok ráno, teda v prvý školský deň, štrajkovať. Viete však o tom, že ak máte električenku, môžete využiť aj služby iného prepravcu ako je Dopravný podnik Bratislava?

Výstražný štrajk na pondelkové ráno avizuje jedno zo štyroch odborových združení v DPB. Výzvu oznámil predseda odborovej organizácie Autošofér Jozef Hitka, ktorý hovorí o pondelku 2. septembra medzi 4.00 a 7.00 h. Hitka priznal, že nemá spätnú väzbu o tom, koľko šoférov sa do štrajku naozaj zapojí. Štrajkom chce upozorniť na zlé hospodárenie spoločnosti či zlé pracovné podmienky vodičov.

VIDEO: Rodina chcela ísť na balkón. Takúto návštevu na ňom nečakala

DPB tvrdí, že urobí všetko pre to, aby sa prípadný štrajk dotkol cestujúcej verejnosti čo najmenej. Na základe svojho prieskumu očakáva, že sa doň nezapojí veľké množstvo vodičov. „V pondelok 2. septembra vyhlásila jedna zo štyroch odborových organizácii DPB výstražný štrajk vodičov. Dopravný podnik však jeho dôvodom nerozumie a celá jeho organizácia nám príde absurdná. Odbory Autošofér totiž nemájú záujem o konštruktívny dialóg a zlepšenie podmienok zamestnancov, ale vyvolávať iba paniku u cestujúcich. Všetky ostatné odborové organizácie DPB sa do štrajku nezapoja a aj podľa ich názoru je celý protest nezmyselný a nerozumejú ani jeho dôvodom. Odbory Autošofér prezentujú údajnú neplatnú kolektívnu zmluvu, aj vďaka ktorej sa zamestnancom postupne zvýšili platy za posledné 2 roky o takmer 30 %. Kolektívna zmluva však platná je a na jej základe zamestnacom posielame navýšené mzdy. Naopak pán Hitka sa snaží svojich kolegov pripraviť o časť zvýšenej mzdy tým, že kolektívnu zmluvu napáda na súde, “ uvádza sa vo vyhlásení DPB.

Viete však o tom, že ak by sa vás štrajk mal dotknúť, môžete využiť aj služby iného prepravcu ako DPB? „Upozorňujeme cestujúcich, že na cestovanie v Bratislave (zóny 100 a 101) môžu využívať linky všetkých štyroch dopravcov, ktorí sú zapojení v Integrovanom dopravnom systéme v Bratislavskom kraji. U všetkých dopravcov platia cestovné lístky IDS BK, teda električenky), papierové cestovné lístky (označujú pri nástupe do vozidla alebo v označovačoch na železničných staniciach pred príchodom vlaku), cestovné lístky zakúpené v mobilnej aplikácii IDS BKl a ektronické cestovné lístky,“ upozorňuje Miroslav Staník, PR špecialista Bratislavskej integrovanej dopravy

https://somzdediny.hlavnydennik.sk/kosice-diviaky-nakazene-a frickym-morom-sa-im-prechadzaju-pod-oknami/

S platným cestovným lístkom môžete teda cestovať na všetkých linkách dopravcov Dopravný podnik Bratislava, RegioJet (S70), Slovak Lines a Železničnej spoločnosti Slovensko (S20, S50, S55, S60, S65). Inak táto možnosť neplatí iba v pondelok, ale aj vo všedný deň, no netýka sa rýchlikov.

„Upozorňujeme cestujúcich, že vo vozidlách dopravcov RegioJet, Slovak Lines a Železničnej spoločnosti Slovensko neplatia SMS cestovné lístky a predplatné cestovné lístky zakúpené na platobné karty,“ dodáva Staník.

Ako to teda funguje v praxi? Tu je jeden príklad:

Držitelia predplatných cestovných lístkov (električeniek) s platnosťou pre zóny 100 a 101 môžu využiť na cestovanie po Bratislave spoje všetkých štyroch dopravcov. Vo vozidlách DPB, RegioJet a ZSSK sa platným predplatným cestovným lístkom preukážu pri kontrole cestovných lístkov. Vo vozidle Slovak Lines sa preukážu vodičovi autobusu pri nástupe, ktorý im následne vydá cestovný lístok s nulovou hodnotou. Držitelia predplatných cestovných lístkov pre bratislavské zóny 100 a 101 musia mať nástupnú a výstupnú zastávku v Bratislave. Môžete sa teda odviezť napríklad z Devínskej Novej Vsi na Hlavnú stanicu vlakom ZSSK, tu presadnúť na RegioJet a pokračovať do Podunajských Biskupíc.

Pri bežnej kontrole: Dobrý, deň pán vodič, prosím nasnímajte vaše odtlačky

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale