Ilustračný obrázok © Shutterstock

Pozor na častú dezinfekciu rúk. Môže spôsobiť neplodnosť, poruchy srdca, aj mozgu detí!

Obchody, banky, pošty, práca. Dezinfekcia na každom „rohu.“ Dezinfekčné gély sa stali akoby súčasťou tejto doby a neodmysliteľnou ochranou pred koronavírusom. V prvej vlne to bol nedostatkový tovar a  ich cena vystrelila do astronomických výšok. Dnes, sú tieto nebezpečné chemikálie všade, pri každom vstupe do prevádzky. Odborníci však hovoria, že v prípade častého používania môžu priniesť viac škody ako osohu!

Dlhodobo sa registruje, že časté umývanie rúk a najmä dezinfekčné prostriedky extrémne zaťažujú pokožku rúk. Používaním antibakteriálnych prípravkov sa odstraňuje prirodzený maz a tým sa pokožka nadmerne vysúša. To spôsobuje jej krehnutie a praskanie. Následne mikroskopické rany predstavujú akoby vstupnú bránu pre baktérie do nášho organizmu.

Jaroslava Brňová z oddelenia nemocničnej hygieny a epidemiológie Fakultnej nemocnice Trnava hovorí: Môžeme využiť aj rôzne prírodné čistiace prostriedky, napríklad na báze esenciálnych olejov. Nie je potrebné mydlo s dezinfekčnou prísadou.“

Prípravky na dezinfekciu veľmi často obsahujú látku triclosan. Táto látka sa dostáva do tela dokonca aj cez nepoškodenú pokožku. Môže narušiť hormonálne procesy v tele a s tým spojené ďalšie komplikácie. Napríklad neplodnosť, poruchy srdcovej funkcie a u detí môže nastať až porucha vývoju mozgu. Tieto nežiadúce chemikálie, spôsobujú aj ďalšie vážne poškodenia vrátane odolnosti baktérii voči antibiotikám. Nevynímajúc znižovanie prirodzenej obranyschopnosti organizmu.

Je preto na zvážení, či je naozaj nevyhnutná neustále vyžadovaná dezinfekcia rúk, pri vstupe do obchodov, drogérii, pôšt, na pracoviská, školy, škôlky a iné zariadenia. Podľa odborníkov by sme ju  mali používať hlavne:

  • po návšteve obchodu
  • pred jedlom
  • v nemocniciach a u lekára
  • ak nie je dostupné umývadlo s mydlom

KONIEC špárania v nose a návrat do normálu po Veľkej noci? Môže to byť realita ale…

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Neuveríte koho ocenili Krištáľovým krídlom: Pred pandémiou sme o nich ani netušili

Ivan Mihale

RODIČIA POZOR! Látka E171 vyrobená z nanočastíc( !) v potravinách vážne ubližuje vašim deťom aj vám! Šokuje Linhart (VIDEO)

Ivan Mihale

Smutné. Deti nevedia rozoznávať emócie. Môžu za to rúška!

Ivan Mihale