foto: noviny.sk

POZOR: K Slovensku sa blíži roj mimoriadne agresívnych sršňov z Ázie

Smerom k Slovenskej republike sa blíži extrémne agresívny druh sršňa z Ázie. Tento nepôvodný druh bol v minulých rokoch opakovane videný v Nemecku a podľa niektorých odborníkov by dnes mohol byť už aj u nás na Slovensku! Pri takejto rýchlosti šírenia je v podstate len otázkou času, než sa sršeň ázijský objaví u nás. Zdroj: blesk.cz

Sršeň Ázijský je mimoriadne agresívny druh. V roku 2004 jednu jej kráľovnú do Francúzska zaviezla čínska obchodná loď a sršeň sa odvtedy šíri Európou ako mor. Rýchlosť postupu z prvých rokov (100 kilometrov za rok) sa podľa všetkého spomalila, napriek tomu však reálne hrozí, že sa v horizonte niekoľkých rokov agresívny sršeň objaví aj na Slovensku.

ŠOKUJÚCE: Bieluha vrátila vypadnutý telefón svojmu majiteľovi zo spodku mora

„Druh sa stále šíri na východ a na sever. Predpokladám, že v súčasnej dobe bude už v Bavorsku. Odhadujem tak 150 až 200 kilometrov od našich hraníc, možno aj bližšie,“ povedal pre Blesk.cz Jakub Straka z entomologický oddelenia Katedry zoológie na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Karlovej.

Sršeň ázijský je podľa odborníkov oveľa agresívnejší než Sršeň obyčajný. Je síce menší, ale o to nepríjemnejší. Zatiaľ čo naše sršeň na človeka zaútočí len v bezprostrednom ohrození, ázijský sršeň nemá k napadnutiu človeka nikdy ďaleko.

KATASTROFA: Vystrašeným cestujúcim a rušňovodičovi pomáhali aj policajti

Vyprovokovať ju dokáže aj samotná prítomnosť ľudí neďaleko hniezda, svoju obeť navyše prenasleduje tak dlho, kým jej nedá žihadlo. Sršeň ázijský je ale okrem človeka extrémne nebezpečná aj pre včely.

„Je to dravec a včely drsne napáda. Trpia tým predovšetkým včelári vo Francúzsku,“ povedal Blesku Tomáš Görner z Agentúry ochrany prírody a krajiny ČR. Francúzi podľa neho šírenie ázijských sršňov nezachytili včas, neriešili ho a teraz s ním majú veľký problém.

Mobilná jednotka na utrácanie zvierat v Strážnom

Tento invázny druh je výrazné nebezpečenstvo aj pre slovenských včelárov, sršňom ázijským sa ale vraj čeliť dá. Nie je to však jednoduché. „Keď sa budú hniezda odstraňovať a vytvorí sa jednotná stratégia, tak sa proti sršňom ázijským brániť celkom dá. Môže pomôcť aj poriadna chladná zima,“ vysvetlil Tomáš Görner s tým, že ázijské sršne sa darí predovšetkým na teplom juhu Francúzska.

Českí včelári si blížiace sa nebezpečenstvo uvedomujú, situáciu ale zatiaľ nijako neriešia. „Neplánujeme žiadne kroky, ani nevieme, aké by mali byť. Preventívne opatrenia si predstaviť neviem, situáciu nesledujeme. Až sa tu sršeň ázijská objaví, tak sa tu objaví,“ povedala Blesku predsedníčka Českého zväzu včelárov Jarmila Machová.

MIMORIADNA SPRÁVA: Na strednom Slovensku je momentálne bez elektriny približne 1 500 domácností

„Pretože ide o nepôvodný invazívny druh, má jeho sledovanie a prípadnú likvidáciu v kompetencii Ministerstvo životného prostredia. V záujme našich včiel by sme sa samozrejme mohli zapojiť do projektov, ako invázii čeliť,“ doplnila.

Zatiaľ najbližšie hlásenia sršňa ázijského opakovane prišlo minulý rok zo západu Nemecka. Ázijský príbuzný našej sršne sa v Česku v najbližších rokoch podľa Tomáša Görner neukáže. „Myslím, že je to horizont piatich, desiatich rokov a bohvie či vôbec. Záleží, ako sa bude šíriť cez Nemecko,“ odhadol Tomáš Görner.

ŠKANDÁL: Naša potravinová sebestačnosť dostáva na frak. Sme v mínuse stovky miliónov eur!

„Ak niekto tohto sršňa uvidí, mal by to ideálne nahlásiť nám, Agentúre ochrany prírody a krajiny ČR. Stačí napísať mail alebo zavolať. Kontakt je na stránke www.ochranaprirody.cz. Najlepšie, čo sa môže urobiť, je včasný zásah,“ vyhlásil.

Podľa Görner nemusí prítomnosť ázijského sršne znamenať nič fatálneho. Musí sa ale postupovať rýchlo a koordinovane. Ľudia by hlavne mali zachovať pokoj a likvidáciu invázneho druhu nechať na odborníkoch. „Bojím sa, že ako sa tu objaví ten druh sršňa, a ľudí budú likvidovať akákoľvek sršne hniezda,“ uzavrel.

VAROVANIE: Na Slovensko sa blíži jedovatý pavúk, po uhryznutí hrozí ochrnutie!

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale