Ilustračné foto: Obchodný reťazec/Igor Hraško

Potravinoví inšpektori odhalili takmer tisícku nedostatkov, udelili pokuty

V auguste tohto roka vykonali inšpektori Štátnej veterinárnej a potravinovej správy SR (ŠVPS) 3 758 úradných kontrol potravín rastlinného a živočíšneho pôvodu. Z uvedeného počtu bolo 230 kontrol s nedostatkom, celkovo inšpektori zistili 937 nedostatkov. Píše portál webnoviny.sk

Nadmerný obsah soli či vody

Medzi popismi nedostatkov sa objavili napríklad nadmerný obsah soli, prekročený celkový obsah vody, nesúlad s nariadením o poskytovaní informácií o potravinách či neuvedenie použitého farbiva košelina. Prekontrolovaných bolo 1 385 právnych subjektov a 2 125 prevádzok. Informovala o tom ŠVPS.

Počas úradných kontrol inšpektori odobrali 939 vzoriek potravín a surovín, z čoho boli k 21. septembru tohto roka ukončené analýzy u 773 vzoriek. Požiadavkám legislatívy nevyhovelo 26 vzoriek, čo z množstva ukončených vzoriek predstavuje 3,4 %.

Z celkového počtu 3 758 kontrol najviac úradných kontrol vykonali inšpektori v malých predajniach 1 077 (28,7 %), nasledujú stredné predajne 1 009 (26,8 %) a výroba 630 kontrol (16,8 %). Inšpektori vykonali 103 kontrol mimo bežného pracovného času, z čoho pri 38 kontrolách zistili nedostatky. Mimo pracovnej doby bolo skontrolovaných 63 právnych subjektov a 99 prevádzok.

Priemerná pokuta nad tisíc eur

„Na mieste bolo uložených 94 opatrení a blokových pokút v celkovej výške 4 392 eur. Ďalšie nedostatky, ktoré boli zistené počas výkonu úradných kontrol, sa riešili v správnom konaní uložením opatrení a sankcií v zmysle zákona o potravinách,“ ozrejmila ŠVPS.

V sledovanom období nadobudlo právoplatnosť 83 rozhodnutí o pokute v správnom konaní. Inšpektori uložili pokuty v sume 132 830 eur. Priemerná pokuta v rámci právoplatných rozhodnutí predstavovala 1,6-tisíca eur, najvyššia právoplatná pokuta v tomto mesiaci dosiahla 27-tisíc eur.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale