Traktor s postrekovačom/Igor Hraško

Poľnohospodári sú sklamaní a píšu Matovičovi list, plán obnovy nepočíta so slovenským agropotravinárstvom

Plán obnovy Európskej únie (EÚ) musí podporiť potravinovú sebestačnosť Slovenska. Konštatovali to vo štvrtok zástupcovia všetkých relevantných organizácií zastupujúcich poľnohospodárov, potravinárov a maloobchod s potravinami. Píše portál webnoviny.sk

Zároveň informovali, že zaslali premiérovi Igorovi Matovičovi otvorený list, v ktorom ho vyzývajú, aby z prostriedkov Plánu obnovy EÚ bolo podporené aj agropotravinárske odvetvie, nakoľko podľa medializovaných priorít využitia týchto prostriedkov sa s týmto odvetvím nepočíta. Informovala o tom vo štvrtok riaditeľka Potravinárskej komory Slovenska (PKS) Jana Venhartová.

Krajina závislá od dovozu

„Slovenské agropotravinárstvo prešlo za posledných tridsať rokov výraznými zmenami. Z krajiny, ktorá si dokázala zabezpečiť všetky základné poľnohospodárske suroviny a potraviny z vlastnej produkcie, sa stala krajina závislá od dovozu, s hrubou potravinárskou produkciou na chvoste krajín EÚ. Podiel slovenských potravín na pultoch v maloobchode je na úrovni 40 % a záporné saldo zahraničného obchodu s agropotravinárskymi komoditami bude tohto roku atakovať historickú hranicu 2 mld. eur,“ skonštatovala Jana Venhartová.

Finančne poddimenzovaný potravinársky priemysel je podľa PKS dnes v SR najslabším článkom potravinovej vertikály, ktorá sa tak v dôsledku tejto nerovnováhy stáva nefunkčnou. Súčasťou rozpočtovej dohody európskych lídrov z júlového summitu EÚ je aj mimoriadny balík pre poľnohospodárstvo.

Konkrétne 7,5 miliardy eur by malo ísť na rozvoj vidieka, teda do druhého piliera CAP. Tieto finančné prostriedky sú súčasťou balíka Plánu obnovy EÚ, pričom eurokomisár pre poľnohospodárstvo Janusz Wojciechowski vyzýva, aby sa tieto finančné prostriedky uvoľnili čo najskôr a aby sa pri využití peňazí okrem farmárov myslelo aj na spracovateľov.

Ministerstvo má podrobnú stratégiu

„Je pre nás preto sklamaním, že podľa medializovaných informácií o štruktúre Plánu obnovy EÚ pre Slovensko nebol návrh Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR na vyčlenenie prostriedkov pre poľnohospodárov a potravinárov akceptovaný. Včerajšie vyhlásenie ministra financií k podpore agropotravinárskeho sektora berieme ako prvý prísľub, potrebujeme však istotu, že naše odvetvie nebude z Plánu obnovy vynechané,“ doplnil podpredseda Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory Marián Šolty.

Agrorezort v stredu na tlačovej konferencii informoval, že v spolupráci s ministerstvom financií už pred dvomi mesiacmi vypracoval podrobnú stratégiu, ktorá reaguje na všetky zásadné problémy agrorezortu a zahŕňa v nej všetky možné prostriedky, ktoré pre agrosektor môžu z EÚ prísť.

Podporené majú byť projekty ako digitalizácia, rizikový fond, potravinový sektor, dodávatelia a odberatelia potravín, prírode blízke hospodárenie v lesoch, laboratóriá, závlahy, odvodňovacie kanály a iné aktivity. Spolu predstavujú tieto projekty sumu 2,4 miliardy eur.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Čaputová s Bidenom prvýkrát osobne: Za toto americký prezident chváli Slovákov!

Ivan Mihale

Dôchodcovia pevnú sumu od januára už nedostanú. Mení sa systém valorizácie

Ivan Mihale

Medveď pravdepodobne prvýkrát na Slovensku zabil človeka

Ivan Mihale