obilie/Igor Hraško

Poľnohospodári si na reformu ešte počkajú!

Európska komisia navrhla odložiť reformu Spoločnej poľnohospodárskej politiky do roku 2021.Podľa niektorých sú však reálnejšie roky 2023, alebo až 2024. Čo to bude znamenať pre našich slovenských poľnohospodárov a na čo sa budú musieť pripraviť v tomto prechodnom období? Budú mať nižšie dotácie na svoje výmery? Bude im to stačiť na prežitie?

Ako píše portál Euraktiv.sk: „Poľnohospodárstvo Európskej únie má pred sebou zlomový rok, prognózovali politici a odborníci presne pred dvanástimi mesiacmi. Predpovede sa však nenaplnili a tak sa kľúčové rozhodnutia o budúcnosti Spoločnej poľnohospodárskej politiky EÚ (SPP) v optimistickom scenári posúvajú na rok 2020.

Rokovania o poľnohospodárskej politike sa vplyvom politického taktizovania, ale tiež májových európskych volieb posúvajú iba pomalými tempom. Pokračujúca neistota okolo brexitu a podoby budúceho sedemročného rozpočtu EÚ zrejme spôsobí, že reformovaná agropolitika Únie nezačne v plánovanom termíne. Podľa odborníkov sa jej štart môže posunúť až na rok 2024.“

Ďalej sa píše: „Príprava takzvaného národného strategického plánu, ktorý nastaví hlavné parametre domácej agropolitiky na najbližších sedem rokov, je podmienkou, aby členské štáty mohli naďalej čerpať finančnú podporu z európskeho rozpočtu.

Keďže je už jasné, že členské štáty nestihnú dohodu o jej nových pravidlách načas, Európska komisia na konci októbra navrhla prechodné obdobie, ktoré má zaistiť, že farmári budú môcť počítať s agrodotáciami aj po roku 2020. Členské štáty tak dostanú viac času na nastavenie vlastného agrosektora. V prípade Slovenska to tiež znamená, že konečný text strategického dokumentu spíše už nová vláda.

Už teraz je však pravdepodobné, že prechodné obdobie bude trvať dlhšie ako jeden rok. Hoci zástupcovia eurokomisie veria, že jednoročný odklad bude stačiť, europoslanci a väčšina členských štátov (vrátane Slovenska) majú iný názor.“

Z týchto slov vyplýva, že v prechodnom období budú dotácie pre našich poľnohospodárov zrejme nižšie. Zároveň sa ministerka Matečný vyjadrila, že nie sú zdroje v štátnom rozpočte na vykrytie rozdielu zníženia podpory na hektár. Žiaľ, naši poľnohospodári sa na túto skutočnosť musia pripraviť. Len ako, keďže u nás je poľnohospodárstvo oproti iným krajinám hlboko poddimenzované?

 

Zdroj: Euraktiv.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

BUDAJ vs IKEA 1:0! Nábytkári dostali pokutu!

Ivan Mihale

SILNÁ KÁVA! Heriban prehovoril o hrôzach, ktoré zažil po nemiestnom žarte na Lučanského. Musel mať ochranku!

Ivan Mihale

MUDr. Bukovský prináša úplne nové zistenia, ako sa ochránite pred Covidom. Očkovanie to nie je

Ivan Mihale