ilustračné foto: imgur

Policajných psov nahradia včely! V minulosti boli už používané na hľadanie výbušnín

K nezvyklým pomocníkom sa chce uchýliť nemecká polícia. Zvažuje, že na pátranie po drogách vedľa psov nasadí aj včely. Podľa dôstojníčky Sonji Kesslerová by sa mohlo jednať o revolúciu v policajnej práci. Včely boli už v minulosti použité napríklad na hľadanie výbušných min v krajinách bývalej Juhoslávie, pochvaľovali si ich vedci v Chorvátsku. Dalibor Titer z Výskumného ústavu včelárskeho potvrdzuje, že medonosný hmyz má skvelý čuch a hľadať drogy dokáže. Existuje ale problém.

Kesslerová možnosť využitia včiel nemeckou políciou opísala v odbornej práci. V nej píše, že psy pre hľadanie drog nie sú ideálne, pretože udržia pozornosť len krátku chvíľu, musí ich sprevádzať konkrétny človek a ich tréning je zdĺhavý a drahý. Oproti tomu s včelami podobné starosti odpadajú.

„Včelí detektory“, ako ich policajtka nazýva, podľa nej zvládnu obhliadnuť 50 kilometrov štvorcových a je možné ich pokryť svetielkujúcim práškom, ktorý zachytí Drone, takže možno monitorovať, kde sa hmyz nachádza. Takto označené včely je potom možné vypustiť na hľadanie napríklad drogových varení alebo trhavín.

Video ako si Karel Gott užíva príjemné chvíle so svojimi priateľmi

Detekovanie bômb je napokon vec, pre ktorú sa už včely v minulosti využívali. Nasadili ich vedci v Chorvátsku na hľadanie mín, ktoré v krajine zostali po juhoslovanskej vojne. Ešte dvadsať rokov po konflikte totiž Srbsko, Bosna, Slovinsko, Čierna Hora, Macedónsko a práve Chorvátsko riešili, že na ich území sa nachádzajú nevybuchnuté míny – najmenej 2500 osôb kvôli tomu od roku 1991 zomrelo.

Včely ich skutočne dokázali nájsť. „Nie, tomu nápadu sa nesmejeme. Reálne ho zvažujeme,“ oznámil v reakcii na článok Kesslerová nemecký policajný syndikát. A povedal, že aj on sa domnieva, že hmyz by mohol policajné psy pri hľadaní drog efektívne doplniť.

Privoniavame pomocou tykadiel

Že nápad nie je pritiahnutý za vlasy, hovorí aj Dalibor titer z Výskumného ústavu včelárskeho. „Áno, je skutočne možné vytrénovať včely, aby reagovali, keď ucítia nepatrnú koncentráciu nejakej vône, respektíve prchavej látky,“ uviedol pre Blesk Správy.

Podľa neho je to preto, že včely sú schopné zapamätať si tisíce látok a ich kombináciu. „Pretože majú čuch na tykadlách, pomerne ďaleko od seba vzdialených, cítia priestorovo. V tom sú dokonalejšie ako my, ktorí vnímame priestorovo vďaka dvom ušiam a očiam len zvuk alebo obraz, zatiaľ čo nos máme len jeden,“ vysvetlil odborník, prečo tomu tak je.

Českí potápači boli poctení, že mohli vyčistiť Štrbské pleso

Pre ich tréning sa potom využíva základné princípy IP Pavlova, kedy včely pri cítení určitej látky buď vyplazia jazyk v očakávaní odmeny, alebo vystrčia žihadlo na obranu. „Súvislosť stačí 4-5x zopakovať, aby si to zapamätali,“ hovorí Titer.

V použití včiel ale vidia jeden problém, ktorý pôjde len ťažko prekonať. „Kým vycvičený pes, keď je dobre ochránený pred zlomyseľník, môže žiť a slúžiť niekoľko rokov, včela žijú len pár týždňov,“ upozorňuje výskumník.

Špeciálnych využití včiel však podľa Titer existuje viac. Spomenul napríklad funkciu monitorovaciu. „Keď včela zbiera peľ, oberá si kožúšok. Spolu s peľom si vyčeše a do peľových rúška pribalí aj prach, ktorý sa v danom prostredí vyskytuje. Citlivou chemickou analýzou sa potom zistí, čo taká vzorka z prostredia v porovnaní s inými obsahuje,“ odhalil odborník.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Ivan Mihale

Pribudlo trináste znamenie v zverokruhu a je Matovičove- UBLÍŽENEC

Ivan Mihale