Pokiaľ nemrzne, ešte stále môžete…

Zasadená jabloň/Igor Hraško

Reč je o výsadbe ovocných stromov a kríkov. Tohtoročná zima sa ešte vlastne neohlásila, aj keď prvé správy o snežení vo vyšších polohách už sú. Pokiaľ však sú teploty nad 5°C a pôda ešte nebola ani len náznakom zamrznutá, ešte stále môžete do svojej záhrady dosadiť ovocné stromky a kríky.

Na výber máte dve základné varianty dopestovaných výpestkov. Voľnokoreňové, alebo v kontajneri. Predsa len tie voľnokoreňové by vám už teraz na konci novembra nemuseli zakoreniť a odobrať sa tak v poriadku na zimný vegetačný odpočinok, nakoľko takéto stromky sa odporúča sadiť v októbri a na začiatku novembra. Keďže však táto jeseň je pomerne teplá (z dlhodobého porovnania teplôt), je lepšia varianta stromčekov či kríkov v kontajneroch. Pri tejto voľbe máte naozaj široké možnosti, nakoľko takéto výpestky majú bväčšinou bohatý koreňový systém a môžu sa sadiť bez poškodenia koreňového systému počas celého roka, pokiaľ zem nie je zamrznutá, ale ani veľmi premočená, čo tohtoročná jeseň celkom isto takéto podmienky prináša. A úspešnosť ujateľnosti je zvyčajne na úrovni 100%. Tých pár Eur sa naozaj oplatí priplatiť za takýto variant.

Takže rýchlo zbehnúť do niektorej pestovateľskej škôlky, či predajne, ísť si vybrať vhodnú odrodu do vašich podmienok a už len zasadiť. S objednaním cez internet to radšej zvážte, nakoľko by vám sadenice nemuseli doraziť včas a nestihli by ste ich dať do zeme. Jamu treba prispôsobiť druhu ocovia a veľkosti stromčeka či kríka. Väčšou jamou nič nepokazíte. Pozor na kyslomylné rastliny, kde je potrebné pridať vhodný substrát. Na jar sa už môžete tešiť, že ste to stihli ešte v jeseni a stromček môže pokojne rásť a začať prinášať vytúženú úrodu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Tohtoročnú úrodu jahôd poznačil prízemný mráz, úroda bude o 40 percent nižšia

Igor Hraško / SITA

Žilina má k dispozícii ďalšiu nabíjačku pre elektromobily

Igor Hraško

Pri kúpe nehnuteľnosti netreba zabúdať na jej technický a právny stav

Igor Hraško/TASR

Pridaj komentár