Zasadená jabloň/Igor Hraško

Pokiaľ nemrzne, ešte stále môžete…

Reč je o výsadbe ovocných stromov a kríkov. Tohtoročná zima sa ešte vlastne neohlásila, aj keď prvé správy o snežení vo vyšších polohách už sú. Pokiaľ však sú teploty nad 5°C a pôda ešte nebola ani len náznakom zamrznutá, ešte stále môžete do svojej záhrady dosadiť ovocné stromky a kríky.

Na výber máte dve základné varianty dopestovaných výpestkov. Voľnokoreňové, alebo v kontajneri. Predsa len tie voľnokoreňové by vám už teraz na konci novembra nemuseli zakoreniť a odobrať sa tak v poriadku na zimný vegetačný odpočinok, nakoľko takéto stromky sa odporúča sadiť v októbri a na začiatku novembra. Keďže však táto jeseň je pomerne teplá (z dlhodobého porovnania teplôt), je lepšia varianta stromčekov či kríkov v kontajneroch. Pri tejto voľbe máte naozaj široké možnosti, nakoľko takéto výpestky majú bväčšinou bohatý koreňový systém a môžu sa sadiť bez poškodenia koreňového systému počas celého roka, pokiaľ zem nie je zamrznutá, ale ani veľmi premočená, čo tohtoročná jeseň celkom isto takéto podmienky prináša. A úspešnosť ujateľnosti je zvyčajne na úrovni 100%. Tých pár Eur sa naozaj oplatí priplatiť za takýto variant.

Takže rýchlo zbehnúť do niektorej pestovateľskej škôlky, či predajne, ísť si vybrať vhodnú odrodu do vašich podmienok a už len zasadiť. S objednaním cez internet to radšej zvážte, nakoľko by vám sadenice nemuseli doraziť včas a nestihli by ste ich dať do zeme. Jamu treba prispôsobiť druhu ocovia a veľkosti stromčeka či kríka. Väčšou jamou nič nepokazíte. Pozor na kyslomylné rastliny, kde je potrebné pridať vhodný substrát. Na jar sa už môžete tešiť, že ste to stihli ešte v jeseni a stromček môže pokojne rásť a začať prinášať vytúženú úrodu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale