Podprsenkám údajne chrániacim pred rakovinou neverte

Rôzne internetové stránky zneužívajú kampane proti rakovine prsníka na propagáciu a predaj podprseniek nevalnej kvality. Súvislosť medzi typom bielizne a Rakovou prsníka nie je vedecky dokázaná. Uvádza portál spotrebitele.dtest.cz

Loovely alebo Nichon sú značky, ktoré oslovili obete svojich podvodov prostredníctvom facebookovej reklamy. Za 30 eur ponúkali podprsenky bez kostíc, ktoré prezentovali ako bielizeň brániacu vzniku rakoviny prsníka.

Tovar bolo vydávaný ako špičkový, nakupujúci však po pár týždňoch dostali produkt čínskej výroby a nevalnej kvality. Existuje veľa e-shopov s nápadne podobnými ponukami. Bielizeň na fotkách vyzerá rovnako. Niektoré výrobky sa dokonca chváli ružovou stužkou symbolizujúcou boj proti rakovine prsníka.

Obchod Loovely.fr lživo tvrdil, že spolupracuje s odbornou organizáciou na výskum proti rakovine, a lákal zákazníkov slovami: „U jednej z ôsmich žien sa rozvinie rakovina prsníka. Ak chcete toto riziko znížiť, kúpte si našu inovatívnu podprsenku bez kostíc.“ Na stránkach chýbali informácie o prevádzkovateľovi, ktoré sú v EÚ povinné. Po niekoľkých týždňoch prevádzky bol e-shop z internetu zmazaný.

Na sociálnych sieťach sa opakovane objavujú špekulácie o súvislosti medzi typom zvolenej podprsenky a rizikom vzniku nádorového ochorenia. Vedecké dôkazy však úplne chýbajú, upozornil francúzsky spotrebiteľský časopis 60 millions de consommateurs. Ani cielená štúdia z roku 2014 zverejnená v časopise American Association for Research on Cancer (AACR) nezistila žiadny rozdiel medzi hypotetickou rizikovosťou podprsenky s kosticami alebo bez nich.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Ivan Mihale

Pribudlo trináste znamenie v zverokruhu a je Matovičove- UBLÍŽENEC

Ivan Mihale