Ilustračný obrázok / Getty images

Poberá niekto dotáciu na váš pozemok? Ako to zistiť a získať peniaze, na ktoré máte nárok

Zdroj: Webnoviny

 

Niekto si podá žiadosť o platbu na plochu a vôbec mu nemusí prekážať, že pozemok nie je jeho. Systém týchto platieb je v EÚ nastavený tak, že predpokladá, že má k danému pozemku vzťah.

Aj keď sú v súčasnosti kontroly oveľa dôkladnejšie, rozsiahlejšie a technologicky prepracovanejšie, špekulanti sa nájdu. Poradíme vám, ako dosiahnuť, aby niekto nevyužíval váš pozemok pre svoje obohatenie. Naopak, môže vám priniesť peniaze.

KRÍŽOVÁ KONTROLA

Každú noc automatický softvér Pôdohospodárskej platobnej agentúry kontroluje hranice užívania pozemkov a ich prekryvy. Neraz sa odhalí, že na jeden kus pôdy pripadajú dvaja žiadatelia.

To je zároveň aj návod, ako zabrániť druhému človeku brať peniaze na váš pozemok. Jednoducho si podajte žiadosť o priamu platbu na PPA. Urobiť tak môžete podľa návodu, ktorý má agentúra na svojom webe. Stačí, aby mal váš pozemok viac ako jeden hektár. Nemusí ísť o ornú pôdu- môže to byť lúka, les, alebo akýkoľvek iný pôdohospodársky pozemok.

Ak systém príde na to, že na ten istý pozemok sú dvaja žiadatelia, nasleduje kontrola.

Chcete pomôcť ježkom na jeseň? Prikrmujte, ale neberte si ich domov

Pokiaľ sa kontrolami zistí, že na tú istú plochu si podali žiadosť viacerí žiadatelia, a tento prekryv sa nevyrieši ani v čase predbežnej krížovej kontroly ani po oznámení nezrovnalostí žiadateľom, následne platobná agentúra vykoná u oboch žiadateľov kontrolu. V rámci tejto kontroly sa od žiadateľov vyžadujú podklady o práve užívania ním nahlásenej pôdy a doklady o obhospodárení, ktoré sa vyhodnotia.

ČO HROZÍ ŠPEKULANTOM?

Samozrejme počas tohto procesu môže žiadateľ kedykoľvek uznať svoj omyl a stiahnuť časť alebo celú svoju žiadosť. Čo najhoršie sa môže stať? Neoprávnený žiadateľ nedostane nič a vy dostanete priamu platbu.

Samozrejme, neoprávnenému žiadateľovi hrozia sankcie. Ich výška sa odvíja aj od toho, či mal v nejaké nezrovnalosti v minulosti. Žiadosť je podaná ako celok a tak sa aj vyhodnocuje. Platba sa poskytuje na konkrétnu schému a nie čiastkovo na pozemky. V skratke sa dá povedať, že zníženie alebo sankcia sa odvíja od percenta neurčenej plochy proti určenej. Samozrejme do toho vstupujú aj iné faktory, ako napríklad, či u žiadateľa boli aj v minulosti zistené nejaké nedodržania.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Ivan Mihale

Pribudlo trináste znamenie v zverokruhu a je Matovičove- UBLÍŽENEC

Ivan Mihale