Po mrazoch sa huby môžu stať jedovatými

Po niekoľkých dňoch mrazov očakávajú meteorológovia cez víkend mierne oteplenie, ktoré opäť môže lákať ľudí do lesa na huby. Pozorovateľ prírody Rudolf Kovařík zo Šindľové ale varuje, že premrznuté huby môžu človeka zle potrápiť. Podľa mykológov sú najmenej odolné mrazom práve hríbovité huby.

„Teploty boli v noci mínus dva až mínus päť stupňov, a to nielen v mrazových kotlinách. Mrazy hubám určite dobre neurobili, „uviedol Kovařík.
„Keď je huba premrznutá, tak je zospodu akoby namokvalá. Pokiaľ je huba tvrdá, tak je v poriadku. Nehovorím, že je všetko zle, ale na huby by som už bol radšej opatrný, „dodal s tým, že mrazy majú naopak výhodu: prakticky skončilo obdobie kliešťov.

Dušičkové hry pre dospelých

Člen výboru mykologického klubu Slavkovský les Jiří Pošmura sa už s čiastočne omrznutými hubami stretol „Našli sme rýdziky pravé, ale boli trošku chytené mrazom, ale nepoznamenalo ich to ešte,“ popisoval Pošmura, podľa ktorého hubám budú vadiť až vyššie mrazy.

Počas premrznutia podľa Pošmury huba stratí svoju konzistenciu a zmäkne. „Vyzerá aj farebne inak, než sú ľudia zvyknutí. Je to dané tým, že huba prechádza po mrazoch vývojom, kedy v nej vznikajú látky nebezpečné pre ľudský organizmus, „popisoval.

„Bolo by vám zle, pretože v plodnici vznikajú rozkladné látky, ktoré sú ľudskému zdraviu neprospešné,“ dodal. „Najviac náchylné na mrazy sú hríbovité huby. Ak niekto zoberie hríb, ktorý pripomína bedlu, tak mu môže byť naozaj zle,“ uzavrel.

Bratislavská MHD hlási problém s SMS lístkami a s linkou č. 139

A ako je to so zmrazováním húb? Hubári sa zhodujú, že čerstvé huby do mrazničky nepatria, je potrebné ich predtým aspoň spariť horúcou vodou.

„Mrazy mínus jeden až mínus štyri stupňe budú už len v noci zo štvrtka na piatok, pričom popoludní už bude medzi štyrmi a deviatimi stupňami,“ povedal Kovařík, podľa ktorého na víkend príde od západu teplejšie počasie s dennými teplotami aj 15 stupňov.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Dcérka napísala list otcovi k jeho sviatku. Ten si ho však už neprečíta. Komu patrili dojímavé slová?

Ivan Mihale

Rekonštrukcia Spišského hradu si vyžiada viac ako 4,8 milióna eur

Ivan Mihale

Medzi chlapcom a vranou vzniklo pekné priateľstvo. Vrana, kvôli susedom, musela ísť preč

Ivan Mihale