FSk Cífer z Cífera/Igor Hraško

Piaty Vajnorský širáček bol úspešný

Počas tohto víkendu 16.-17. novembra, sa v bratislavskej mestskej časti Vajnory konal už piaty ročník prehliadky amatérskych folklórnych súborov a ochotníckych divadiel pod názvom „Vajnorský širáček“. V dome kultúry sa v sobotu predstavilo sedem folklórnych kolektívov a v nedeľu päť ochotníckych divadiel. Vystupovali deti, dospelí, ale aj zmiešané kolektívy. Divadelníci mali špeciálne predstavenia pre deti a podvečer skôr pre dospelých.

Divadlo JaJa/Igor Hraško

V programe vystúpili členovia detského folklórneho súboru a folklórnej skupiny Podobenka z Vajnor, prišli aj hostia z Moravy – detský folklórny súbor Násedlováček z Násedlovíc, ktorého zakladateľkou je bývalá tanečníčka FS Bystrina a vedúca niekoľkých detských súborov – Stela Poláčková, ktorá sa na Moravu vydala a pokračuje vo svojej niekdajšej činnosti u našich západných susedov, potom prišli deti z detského folklórneho súboru Gerulata z Rusoviec, predstavil sa aj gajdoš Filip Chňapek spolu s folklórnou skupinou Drienka z Veľkého Zálužia, po nich prišli členovia folklórnej skupiny Cífer z Cífera, folklórny súbor Na furt z Bratislavy a sobotný program vyvrcholil vystúpením ľudovej hudby Parta zo Strečna, ktorá spolu zo speváčikmi a speváčkami činila 18 členov. Piesne zo Strečna i z Terchovej sa vajnorákom veľmi páčili, o čom svedčil aj potlesk aj následný prídavok.

ĽH Parta zo Strečna/Igor Hraško

Nedeľné dopoludnie patrilo detským predstaveniam – „Princezná Frmfulína“ v podaní divadla Jaja, „Za siedmimi horami“ divadla oProti a pred obedom vystúpili „Veľkí herci malým deťom“ z divadla Úsmev. Popoludní sa predstavilo Biele divadlo z Bratislavy s hrou „Matka a tma“ a program ukončilo divadlo PaTália z Tomášova s hrou „Prídem hneď“.

Fotografie Mareka Grebečiho/Igor Hraško

Sprievodný program bol venovaný niekoľkým prvkom zapísaným do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva Slovenska: Vajnorskému ornamentu a Modranskej majolike. Návštevníci si okrem tradičných ľudových výrobkov mohli ochutnať aj tradičné vajnorské „kouački“, vajnorskú „sekánku“ či vajnorský osúch. A očami sa mohli pokochať na výstave folklórnych fotografi vajnoráka Mareka Grebečiho, či maľovaných obrazoch vajnoráčky Eriky Surányiovej

Obrazy Eriky Surányiovej/Igor Hraško

Toto skvelé podujatie opäť zorganizovalo občianske združenie Podobenka z Vajnor v spolupráci z mestskou časťou Bartislava-Vajnory. Budeme sa tešiť na ďalší ročník.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Ľudovít Štúr a dobové liečebné metódy

Ivan Mihale

Národné tenisové centrum patrilo hitom Karola Duchoňa

Ivan Mihale

Rekonštrukcia Spišského hradu si vyžiada viac ako 4,8 milióna eur

Ivan Mihale