Pálka širokolistá/Igor Hraško

Pálka, poznáte ju naozaj?

Pálka  širokolistá je zástupcom mokraďových rastlín. Nájdete ju rásť najmä v stojatých, alebo pomaly tečúcich vodách. Jej listy dorastajú až do výšky troch metrov. Jeho kvet je špecifický a je to vlastne klasovité súkvetie. Tá hrubšia „cigara“ sú samičie kvety a nad tým sú samčie, ktoré po splnení svojej funkcie rozpadávajú. Kvet kvitne od júla do augusta. Spodná časť kvetu sa zvyčajne rozpadáva až vo februári.

Práve kvety sa používajú ako dekorácia do miestností, nakoľko dlhé stonky súkvetia ho predurčujú do väčších váz umiestnených na zemi. Ale pozor! Ako bolo písané vyššie, kvety (šúľky) sa zvyknú rozpadať a v teple im stačí málo a naozaj aj drobný vánok dokáže z kvetu spraviť nádherný závoj nie len okolo kvetináča. Takže pálku radšej nechajte v prírode.

Málokto však vie, že pálka je využiteľná v oveľa väčšej miere. Ak ste odkázaný len na prírodu a jej zdroje počas dlhšieho pobytu bez zásob, pálka Vám pomôže „prežiť“, nakoľko jej podzemkové korene, ktorými sa dokáže rýchlo rozrásť aj do väčších plôch, sa dajú upiecť na ohni a chutia vraj výbore. Chuť pripomína niečo medzi zemiakmi a gaštanmi. Týmto sa to však nekončí, nakoľko zelené listy obsahujú maz, ktorý sa po ošúpaní dokáže naniesť na pokožku a má antibakteriálne účinky a pomáha aj proti spáleniu na slnku. Má aj liečebné účinky na drobné krvácajúce ranky a popáleniny. Z usušených listov sa dajú robiť prírodné rohože a ďalšie funkčné predmety.

Jeden by neveril, koľko má príroda pre nás užitočných rastlín a málokto vie o možnostiach ich využitia. Takže už budete o pálke vedieť trochu viac, tak si na ňu pri svojich prechádzkach po prírode spomeňte.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Ivan Mihale

Pribudlo trináste znamenie v zverokruhu a je Matovičove- UBLÍŽENEC

Ivan Mihale