Kukátko / pixabay

Otravujú vás podomoví predajcovia? U protinožcov vymysleli riešenie

Podomoví predajcovia, ktorí na Novom Zélande nevyhovejú žiadosti obyvateľov domu, aby ich neobťažovali, a ignorujú vylepený štítok „NEKLOPAŤ„, budú podľa zákona potrestaní vysokou pokutou. Uvádza portál spotrebitele.dtest.cz

Nariadenie je obsiahnuté v návrhu novely novozélandského zákona o férovom predaji, ktorú vypracoval výbor pre hospodársky rozvoj, vedu a inovácie.

Spotrebiteľská organizácia Consumer začala kampaň s názvom „NEKLOPAŤ“ proti neférovým praktikám podomových predajcov už v roku 2014 a od jej začiatku tiež poskytuje záujemcom príslušné samolepky zadarmo. Tie majú za cieľ predajcu informovať, že v dome nie je vítaný a že obyvatelia nemajú o ponuku záujem. Na žiadosť organizácie bola do novely zapracovaná povinnosť predajcu opustiť pozemok, ak je o to požiadaný.

Okrem uloženia pokuty vo výške 30 000 novozélandských dolárov (takmer 17 tisíc Eur) pribudnú súdom v prípade predajných podvodov ďalšie právomoci, napríklad možnosť zrušiť kúpnu zmluvu alebo priznať kupujúcemu nárok na peňažné odškodnenie zo strany predajcu.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

40 rokov od smrti Jiřího Schelingera (†30): Pripomeňte si 3 jeho najväčšie hity

Ivan Mihale

Rodný dom Ľudovíta Štúra a Alexandra Dubčeka v Uhrovci dostane novú strechu

Ivan Mihale

Fešáci vydávajú najúspešnejšie albumy prvýkrát na CD

Ivan Mihale