Ilustračný obrázok / Fotokoláž HD (via Twitter / @lawbaters)

Orwellov román 1984 už prestáva byť fikciou

Poznáte príbeh Winstona Smitha, úradníka Ministerstva pravdy Oceánie, jedného z troch superštátov existujúcich na svete v roku 1984? Píše sa o ňom v románe 1984 od Georga Orwella.

Rovnako, ako aj v tomto románe, vzniká aj na Slovensku ( potichu a v mediálnom tieni zatýkaní), čosi podobné. Akési Ministerstvo pravdy.

Tento projekt má základ v poverení predsedu vlády Igora Matoviča, ktorý Veronike Remišovej uložil úlohu, aby sa ňou vedené novovzniknuté  Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie systematicky a komplexne „bojovalo s nepravdou“ a to v podobe obmedzenia šírenia hoaxov.

Nápad ako z románu

Človek by si mohol povedať, že je to v poriadku, veď nepotrebujeme aby sa nám tu šírili lži. Ibaže tento nápad vznikol v hlave človeka, ktorý za hoax považuje aj názor vedca, profesora Stanfordovej univerzity. V hlave slovenského premiéra, ktorý za nepravdu a niekedy dokonca až za lož považuje aj každý iný, ako svoj vlastný názor.

Organizovaný zločin na Slovensku

Pravdu chce mať na Slovensku pod kontrolou človek, ktorý odmieta renomovvaných slovenských vedcov a aj lekárov, a ich rady v boji s pandémiou ignoruje.

V románe Georga Orwella z roku 1949 s názvom „1984“ je samotná ľudská individualita trestaná ako myšlienkový zločin. Ale pripusťme, že knihy nečítajú všetci.

Svojho času, ešte v reálnom roku 1984 a až do roku 1989, existoval Federálny úrad pre tlač a informácie (FÚTI) a jeho národná odnož – Slovenský úrad pre tlač a informácie(SÚTI). FÚTI aj SÚTI boli dokonalými cenzorskými inštitúciami. Rozhodovali o tom, kto aký názor smie mať, kde a kedy ho môže alebo nemôže vyjadriť a zároveň zásobovali hŕstku povolených médií oslavnými informáciami o protagonistoch vtedajšieho režimu.

Matovič sa myšlienky ochrany zdravia formou testovania nevzdáva

Pravda a fikcia dnes

V Orwellovom románe 1984 je spoločnosť rozdelená na tri vrstvy. Hlavnou vrstvou sú príslušníci vnútornej strany, ktorí majú najväčšiu moc (hoci držiteľ reálnej moci nie je známy). Druhou vrstvou sú príslušníci vonkajšej strany, ktorí sú vykonávateľmi vôle vládcov a napokon na proletariát, ktorý tvroí vrstvu bežných ľudí a ktorých hlas a život nikoho nezaujíma.

Myšlienky proti Strane sú v románe myšlienkovým zločinom, ktorý sa tvrdo trestá. A človeka môže prezradiť už aj len samotný výraz tváre, mimovoľný tik, či nebodaj hovorenie zo spánku. Deti sú v tomto systéme vychovávané tak, aby pri najmenšom podozrení udávali svojich rodičov. Udávanie sa občanov navzájom je prikázané priamo z úradu šéfa vlády.

Súčasná situácia je však už desivo podobná tej Orwellovskej fikcii a tak je potrebné tento svetozámy román považovať za náučnú literatúru, pretože to už prestáva byť fantasy.

„Mám v paži“, ako politický princíp práce podpredsedu vlády Holého

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vlk dravý bude chránené zviera!

Dušan Kasenčák

Kozie mlieko

Dušan Kasenčák

Jozef Kroner pekne rozpráva (1989)

Dušan Kasenčák