Zdroj: Shutterstock / Graphic: SZD

Organizovaný zločin na Slovensku

Na kšeft s dôkazmi v podobe keď štát niekoľkonásobným vrahom – mafiánom ponúka úplnú beztrestnosť zastavením trestného stíhania podľa ust. § 205 Tr. poriadku tak ako o tom hovorí aj novinár Ivan Mego v rozhovore pre Startitup – Chodia medzi nami vrahovia, čo majú sľúbenú beztrestnosť.

 Boss bossov slovenského podsvetia, Mikuláš Černák na margo kajúcnikov povedal: „…..Často bola verejnosť konfrontovaná, či už cez médiá alebo na súdnych procesoch s tým, že tam prídu mafiáni a kajúcne sa snažia presvedčiť sudcov aj verejnosť, že oni sú vlastne tie obete, lebo oni museli vraždiť iných z obavy zo svojho šéfa. Ja som pôsobil v štruktúrach organizovaného zločinu – mafii od jej vzniku na Slovensku ( od r. 1991 do r. 1997 ) až kým ma neuväznili a môžem vám povedať, že nepoznám mafiána, ktorý by bol vstúpil do organizácie pod nejakou hrozbou násilia, vyhrážkami a pod. V žiadnej skupine, ktoré v tom spomínanom období na Slovensku pôsobili.

Práve naopak, veľa chalanov sa chcelo v tej dobe dostať do nejakej mafiánskej organizácie a boli ochotní pre to urobiť čokoľvek vrátane vrážd len preto, aby sa zapáčili svojim šéfom a získali tak lepšie postavenie v skupine, ako aj rešpekt vo vzťahu k ďalším členom v skupine. Viackrát sa dokonca stalo, že keď sme nezobrali niektorého z členov tzv. „komanda“ na akciu ( aj vraždu ), odohrávali sa medzi nimi žiarlivostné hádky a výčitky, ktoré sme my – šéfovia museli často riešiť – ukľudniť ich.

Generál Lučanský žiadal konfrontáciu s kajúcnikmi

Preto, keď vidím alebo počúvam to ich falošné a zbabelé kajúcnictvo na súdnych pojednávaniach, pripadá mi to ako keby prostitútka pracujúca v bordeli povedala, že tú prácu musela vykonávať, lebo sa bála svojho zamestnávateľa. Ja som svoj názor na niektoré ustanovenia §205 a §232 Trestného poriadku uviedol v odpovediach na otázky študentovi práva, ktorý ich zapracoval do svojej diplomovej práce, tak vám ich dávam do pozornosti.

Doterajšia prax potvrdzuje, že inštitút ust. §232 TP je účinný okrem zrýchlenia súdnych konaní aj pri odhaľovaní páchateľov v štruktúrach organizovaného zločinu, kde ten ktorý páchateľ pristúpi na dohodu o vine a treste, významnou mierou posilňuje aj dôkazy obžaloby a usvedčuje aj ďalších spolupáchateľov. To, čo je ale pri tomto inštitúte dôležité je, že o výške trestu spolupracujúceho obžalovaného rozhoduje vždy súd. Zatiaľ čo u páchateľov (aj niekoľkonásobných vrahov), ktorým bude, alebo nebude dočasne odložené vznesené obvinenie (§205 TP) rozhodne len prokurátor na podklade žiadosti vyšetrovateľa.

Toto sa deje bez akejkoľvek ,,kontroly“ – súhlasu súdu. A tu ja vidím veľký problém. Po prvé- vyšetrovateľ s prokurátorom ešte v čase prípravného konania, kde je vyšetrovanie a dokumentovanie dôkazov na začiatku, rozhodne, kto z páchateľov (aj vrahov) bude v pozícii svedka.

Plukovník Švec: gang nekompetentných nepochopil, že Lučanský sa stal národným hrdinom.

Máme tu konkrétne prípady, kde samotní vykonávatelia piatich a viac vrážd sa k nim doznávajú a len preto, že usvedčujú svojho šéfa a ďalších, im prokuratúra umožňuje využiť ust. §205. Ten človek už nie je nebezpečný pre spoločnosť? Keď zabil sám viac ako päť osôb, neodsedí si za tieto zločiny ani 5 dní v cele a kľudne sa pohybuje v spoločnosti slobodne!

Bez akejkoľvek kontroly, bez toho, aby ho vyšetrili znalci, tak ako je to praxou pri obvinených z vrážd, ktorí majú vždy za úlohu zistiť pri vyšetrení, či okrem toho, či je u takýchto páchateľov možná resocializácia, stupeň nebezpečia pre spoločnosť, aj to, do akej hĺbky boli zistené (ak boli) abnormality, deviácia, alebo psychopatické rysy, prípadne čo ich spôsobilo (spôsobuje) u takýchto páchateľov. Toto všetko mne chýba pred tým, kým dôjde k použitiu ust. §205 TP pre páchateľov tej najzávažnejšej trestnej činnosti. Tiež považujem za morálny problém, keď štát dáva takéto doslovné amnestie niekoľkonásobným vrahom. Čo to je? Kšeft s dôkazmi.“ cituje Černáka Facebookovský profil Slovenská mafia.

Dnes tento názor o kšefte s dôkazmi potvrdzuje aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu vo svojom rozhodnutí Adamčo proti Slovenskej republike, Sťažnosť č. 4504/14.

http://www.hlavnydennik.sk/2020/12/13/kajucnictvo-na-slovensku-nabralo-desivy-rozmer-a-vyvolava-obavy-do-buducna/

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Matoviča držia pri moci dvaja rivali. Problém je však Sulík

Imrich Kovačič

Kočner s Ruskom si odsedia 19 rokov

Imrich Kovačič / TASR

Matovič sa myšlienky ochrany zdravia formou testovania nevzdáva

Gabriel Matta