Sliepky s kohútom
Sliepky s kohútom/Igor Hraško

Oplatí sa dnes na dvore niečo chovať?

Pomaly sa vytratil z našich dvorov pravý dedinský kolorit spojený s chovom domácich zvierat. Kedysi to bolo bežné, že v každom dvore sa niečo chovalo. Sliepky na vajíčka, husi, kačky a zajace na mäso, krava, ovce a kozy na mlieko. dnes už mnohí mladí ku tomu nemajú vzťah. Teda vo väčšine prípadov. Ale sú i takí, čo si povedali, že budú s chovom po rodičoch, či starých rodičoch pokračovať.

A možno si to opäť aktuálna situácia na trhu aj vyžiada. Dnes sa všade hovorí o kvalite potravín a o ich zdravotnej nezávadnosti. dovážajú sa k nám výrobky, kde sa nevieme dopátrať výrobcu a mnohé pochádzajú zo zámoria a u nás sa len prebaľujú. A keďže sú lacné, ľudia ich kupujú. No mnohí sa už snažia vyberať z domácej produkcie. Mnohí si nájdu svojho chovateľa či pestovateľa a od neho pravidelne výrobky nakupujú.

Otázkou teda je, či sa dnes oplatí niečo doma chovať. Návodov na chovy všeličoho možného v dnešnom pretechnizovanom svete nájdete naozaj veľa a skúsenosti chovateľov zase na sociálnych sieťach. Často krát netreba ani veľkú investíciu na začiatok. Ceny chovných králikov sa pohybujú do 15,-€/kus, ceny nosníc v mladšom veku do 8,-€/ kus, ceny brojlerov hydiny do 3,-€. Koterec či búdnik sa dá dnes „zbúchať“ za pár Eur, alebo kúpiť. Už len vyhradiť kus pľacu a môžete chovať. Samozrejme je potrebné aj krmivo. Ale to sa dá tiež poľahky zohnať. Aby ste mali naozaj prírodný chov, najlepšie je ísť sa opýtať na niektoré existujúce poľnohospodárske družstvo a dať si namiešať sypké krmivo. Existuje už aj granulované, ktoré tiež produkujú niektoré družstvá, ale je už pekne pripravené pre jednotlivé druhy zvierat. Pri kúpe zahraničných si však treba dať pozor na prítomnosť GMO, s čím má väčšina ľudí dnes problém. A dobré je mať aj pre zver čerstvú pašu, ale dá sa aj bez nej, keď s im čo-to prihodí z kuchyne po ošúpaní zeleniny či ovocia.

Takže oplatí sa dnes niečo chovať? Náklady sú zhruba porovnateľné, ale kvalita je garantovaná, lebo to máte z vlastného. Takže kto má kus záhrady  voľnej, ani by nemal váhať.

A ešte jeden veľký prínos pre záhradu. Naši starí rodičia na jar vyháňali hydinu popod stromy a kríky. Hydina si tam pozbiera veľa chrobače a lariev rôzneho, často škodlivého hmyzu. Ak tak urobíte aj vy, v lete sa potom môžete tešiť na zdravú úrodu, nakoľko už nie je proti komu stromky striekať.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Rekonštrukcia Spišského hradu si vyžiada viac ako 4,8 milióna eur

Ivan Mihale

Medzi chlapcom a vranou vzniklo pekné priateľstvo. Vrana, kvôli susedom, musela ísť preč

Ivan Mihale

Strata biodiverzity sa odráža aj na vtáctve, ohrozená je sova plamienka

Ivan Mihale