Od krojov k modernejšiemu oblečeniu, alebo „Od tradičného k módnemu“

Foto: fcb Ľubica Kučerová DFS Hajovček Plagát k podujatiu Od tradičného k módnemu.

Občianske združenie Hajov v Strečne zorganizovalo pre verejnosť prednášku pod názvom „Od tradičného k módnemu“. Prednáška sa konala v kultúrnom dome v Strečne a lektorkou bola folkloristka a etnologička PhDr. Júlia Marcinová.

Foto: fcb Ľubica Kučerová DFS Hajovček lektorka Júlia Marcinová

Záujemci sa dozvedeli o funkciách tradičného odevu a o symbolike motívov a farieb na nich. Potom prišla reč aj na to, ako a prečo ľudia na dedinách vymieňali tradičný odev za ten módnejší. Výborným doplnkom prednášky bola aj téma funkcie tradičného odevu, ktorú zohral pri vzniku folklórnych kolektívov v minulosti a tiež, akú funkciu zohráva dnes.

Foto: fcb Ľubica Kučerová DFS Hajovček Prednáška

Ako zhodnotila predsedníčka občianskeho združenia Hajov a hlavná organizátorka Ľubica Kučerová: „Som celkom spokojná, lebo to bolo veľkým prínosom pre všetkých zúčastnených, nakoľko na podujatí sa okrem detí a rodičov z miestnych folklórnych kolektívov zúčastnili aj pltníci, ktorí prevážajú ľudí na pltiach po Váhu a nosia na sebe súčasti tradičného odevu, aj keď už dnes značne štylizované, ale zaujímali sa, akým vývojom vlastne prešli aj tieto ich súčiastky, prípadne akým spôsobom si ich dať upraviť, aby viac prislúchali k regiónu. Na prednášku prišli aj starší „pamätníci“, ktorí si v rámci diskusie zaspomínali, ako to bolo, keď chodili do mesta a chceli sa podobať tomu mestskému štýlu a že sa tajne pred príchodom do mesta prezliekali. Určite budeme v podobných aktivitách pokračovať aj v blízkej budúcnosti“

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Hromadné prepúšťanie v Banskej Štiavnici, o prácu zrejme príde viac ako 30 zamestnancov

Igor Hraško / SITA

Petržalka eviduje veľké množstvo zle zaparkovaných áut, mestská polícia začala rozdávať pokuty

Igor Hraško / SITA

V Bratislave upozorňujú na plytvanie potravinami

Igor Hraško/TASR

Pridaj komentár