Foto: youtube.com/show jana Krause

Obľúbený herec a moderátor Pavel Zedníček sa dožíva 70 rokov

Český herec Pavel Zedníček si už v 80. rokoch 20. storočia vo veľmi krátkom čase získal popularitu. Objavil sa napríklad v komédii i v rovnomennom seriáli Chobotnice z druhého patra (1986), v nadčasovej psychologickej snímke Dobří holubi se vracejí (1988) i v dráme Tichá bolest (1990). Z divadelných úloh stojí za zmienku jeho rola v absurdnej dráme Largo desolato, ktorá vznikla podľa predlohy Václava Havla (1984).

Pavel Zedníček mal šťastie na úspešné divadelné projekty. „V Divadle Na zábradlí sme pod stovku repríz nikdy nešli. To boli Karamazovci, Astrolog, Hamlet, Bambini di Praga a ďalšie. Osamělost fotbalového brankáře, kde som hral sám, mala tiež takmer 500 repríz. A v Divadle Kalich je to rovnaké,“ poznamenal herec.

Pavel Zedníček sa narodil 1. novembra 1949 v obci Hoštice-Heroltice v juhomoravskom kraji. Už na základnej škole bol považovaný za triedneho zabávača. Absolvoval kožiarsku priemyslovku v Zlíne, neskôr vyštudoval Janáčkovu akadémiu múzických umení (JAMU) v Brne.

Zedníčkovými spolužiakmi na akadémii boli dnes úspešní herci Bolek Polívka, Karel Heřmánek, Tomáš Töpfer a Eliška Balzerová. Už počas štúdií účinkoval v brnianskom divadle Na provázku. Krátko po skončení školy nastúpil do Činoherného štúdia v Ústí nad Labem. Na javisku často vystupoval s hercami Jiřím Bartoškom a Karlom Heřmánkom. Nasledovalo angažmán v pražskom Divadle Na zábradlí. Na jeho doskách vytvoril Pavel Zedníček rad významných úloh, akými boli napríklad Hamlet alebo Don Juan. Ďalšími pôsobiskami umelca s výnimočným komediálnym talentom sa medzi inými stali Divadlo ABC, Národné divadlo v Prahe alebo súčasné divadlo Kalich.

Po mrazoch sa huby môžu stať jedovatými

Debut pred filmovou kamerou absolvoval Zedníček v epizódnej postave v kriminálke Holka na zabití (1975) v réžii Juraja Herza. O dva roky neskôr si zahral úlohu zraneného remeselníka v divácky obľúbenom seriáli Jaroslava Dudka Nemocnice na kraji města (1977). So slovenským hercom Vladom Müllerom si Zedníček zahral v dramatickom príbehu odohrávajúcom sa na ruskom fronte v posledných dňoch prvej svetovej vojny pod názvom Signum laudis (Martin Hollý, 1980).

Neskôr sa stal jedným z protagonistov úspešného zábavného programu pre deti s názvom Malý televizní kabaret (1981). Svoj talent predviedol v televíznych seriáloch Sanitka (Jiří Hubač, 1984), Malý pitaval z velkého města (Jaroslav Dudek, 1882-1986), či v rozprávkových seriáloch Chobotnice z druhého patra (Jindřich Polák, 1986), a tiež Arabela se vrací aneb Rumburak králem Říše pohádek (Václav Vorlíček, 1993).

Pavel Zedníček si zahral spolu s Júliusom Satinským v trpkej komédii Prodavač humoru, ktorú v roku 1984 nakrútil Jiří Krejčík, v tom istom roku sa objavil aj v ďalšej veselohre Fešák Hubert (Ivo Novák). Svojrázneho sanitkára – a neskôr aj ľudového liečiteľa – stvárnil v sérii „básnických“ komédií Dušana Kleina Jak básníkům chutná život (1987), Konec básníků v Čechách (1993), Jak básníci neztrácejí naději (2004) a Jak básníci čekají na zázrak (2016).

Žilina hľadá riaditeľa Útvaru hlavného architekta

Práve Dušan Klein tiež obsadil Zedníčka do svojej psychologickej snímky Dobří holubi se vracejí (1988) a do komédie Andělské oči nakrútenej podľa literárnej predlohy Bohumila Hrabala (1994). Ďalšou rozprávkou, v ktorej si Zedníček zahral, bola snímka Lotrando a Zubejda (Karel Smyczek, 1996).

Televízni diváci si Pavla Zedníčka iste pamätajú tiež ako svojrázneho moderátora mimoriadne úspešnej televíznej relácie Kufr (1992) a programu Ptákoviny (1994).

Rozsiahla je aj jeho dabingová práca. Divákom sa herec prihováral z obrazovky ako Frank Lambert v známom americkom sitkome Step by Step (Krok za Krokom,1991) alebo ako Al Bundy v seriáli Married with Children (Ženatý so záväzkami, 1987).

V recesistickom „Valašském království Bolka Polívku“ je Zedníček ministrom všetkého. Ku koníčkom českého umelca patrí cestovanie, zaujíma sa o lietanie a hrá na klarinet. Je spoluautorom svojho knižného debutu s názvom „Kurňa! To je život!“ (vydalo nakladateľstvo Eminent, 1997).

Súčasťou minuloročného festivalu Vianoce 2018 na Myjave bol aj tradičný ceremoniál na Terase slávy, kde svoje pamätné tabule odhalila dvojica hercov Božidara Turzonovová a Pavel Zedníček.

„Veľmi si vážim, že som sa dostal do spoločnosti najlepších komediantov na Slovensku a v Čechách. Je na tom krásne, že v tomto hranica medzi Slovenskom a Českou republikou neexistuje,“ neskrýval dojatie ocenený herec Pavel Zedníček.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Smútočné parte Libušky Šafránkovej (†68): SILNÉ SLOVÁ na poslednú cestu!

Ivan Mihale

Božidara Turzonovová spomína na Libušku Šafránkovú: Bola pomazanou

Ivan Mihale

Ľudovít Štúr a dobové liečebné metódy

Ivan Mihale