Šarišské Michaľany/ Zdroj:sarisskemichalany.sk

Obci zmizlo 1,3 milióna eur, starosta vyhodil účtovníčku. V obci zlyhali kontrolné mechanizmy.

Z obecnej kasy v Šarišských Michaľanoch (okres Sabinov) „odtieklo“ počas minulého roka takmer 1,3 milióna eur. Spreneverou obecných peňazí sa už zaoberajú orgány činné v trestnom konaní.Všetci zainteresovaní, či už starosta, jeho zástupca, poslanci, hlavný kontrolór alebo zamestnanci úradu, ukazujú prstom na účtovníčku.Problém je však zrejme komplikovanejší.

Bola pod tlakom?

Z účtovníčky, ktorá mala v samosprávnych kruhoch dobré renomé, sa podľa informácií, ktoré máme z viacerých od seba nezávislých dôveryhodných zdrojov, milionárka nestala a peniaze mali skončiť na účtoch nejakých podvodníkov. Tí ich od účtovníčky údajne vytiahli. Aktuálne má už bývalá pracovníčka obecného úradu zdravotné problémy a je na PN.

To, že problém nabral vážne rozmery, vyplynulo z ostatného zasadnutia obecného zastupiteľstva. Pre porovnanie, spreneverená suma je taká, že by sa za tie peniaze zaplatil celý vyše trojkilometrový úsek cyklocesty Eurovelo 11 v Pečovskej Novej Vsi a ešte by sa pol milióna zvýšilo.

Situácia s drevom je u nás kritická

Starosta to potvrdil

Jozef Mačo potvrdil, že na bývalú účtovníčku podal trestné oznámenie. „Peniaze neodišli z obecného rozpočtu, ale z účtov obce, napríklad z rezervného fondu a fondových účtov určených na investície. Nelegálne prevody urobila bývalá účtovníčka, ktorá peniaze posielala na 8 rôznych účtov, ktoré si zriadili osoby zo západného Slovenska. Bývalá účtovníčka podala na políciu na uvedené osoby žalobu, podľa našich informácií pre podvod a vydieranie,“ uviedol starosta.

„Uvedenú skutočnosť zistil prednosta obecného úradu 1. decembra 2020, hneď druhého sme na polícii v Prešove podali trestné oznámenie na bývalú účtovníčku. S účtovníčkou bol rozviazaný pracovný pomer. Uskutočnilo sa výberové konanie, od 1. marca je na úrade nová účtovníčka,“ povedal ďalej starosta Mačo.

Podľa jeho slov škodu vyčísľovali tri mesiace. „Išlo o neuveriteľne náročnú prácu, pretože položky boli bývalou účtovníčkou presúvané medzi jedenástimi účtami obce podľa potreby na zakrytie schodkov. Preto aj konečná suma nebola známa hneď.“

Zdroj: SME

Predstava, že Rusi chcú zaútočiť na Ukrajinu, je falošná stopa. Je to presne naopak,“ tvrdí Chmelár.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

ŠKANDÁL NA OBZORE?! Slováci si kúpili 120 ton kureniec neznámeho pôvodu

Ivan Mihale

Ministra práce Krajniaka nezaujímajú vaše problémy. On sa stará o profilovú fotku na Facebooku!

Gabriel Matta

CHYSTÁTE SA NA DOVOLENKU? Rezort zahraničia mudruje a vydal odporúčania. Najradšej by asi boli, keby sme sedeli doma na zadku!

Ivan Mihale