Ilustračné foto/ Zdroj: Najmama/ Foto: Profimedia

Nové pokyny Úradu verejného zdravotníctva: „naveďte svoje dieťa k menej kontaktnej hre“

Úrad verjného zdravotníctva (ÚVZ) doplnil odporúčania a pokyny týkajúce sa detských ihrísk, verejných knižníc či hromadnej dopravy, informuje o tom portál Interez.

Detské ihriská

ÚVZ odporúča navštevovať za účelom rekreácie iba tie ihriská a parky, ktoré sú v okolí bydliska a nevyhnutne iba s nasadením rúškom či respirátorom a v dvojmetrových rozostupoch. “Ak je park či priestranstvo zaplnené ľuďmi natoľko, že je náročné zachovávať aspoň dvojmetrové rozstupy, zvoľte si na rekreáciu menej zaplnené miesto,” uviedla hovorkyňa ÚVZ Daša Račková.

“Každú návštevu detských ihrísk zvážte do dôsledkov. Ak sa predsa len vyberiete na ihrisko, naveďte svoje dieťa k menej kontaktnej hre a motivujte ho dodržiavať hygienické opatrenia,” dodala s tým, že deti by sa rozhodne nemali na ihriskách deliť o hračky.

VIDEO: Mestská polícia na detskom ihrisku

Knižnice

Zdravotníctvo občanom odporúča, aby v prípade, že je to možné, uprednostňovali elektronické objednávanie kníh. „Vždy, keď je to možné, využite online rezervácie titulov a do knižnice si ich príďte už len vyzdvihnúť,“ prízvukovala Račková s tým, že vďaka výdaju kníh cez „okienko“ alebo boxov na ich vrátenie sa minimalizuje nebezpečenstvo nákazy.

Hromadná doprava

“Ak je to možné, cestovné lístky si zabezpečte vopred, v prípade pravidelných ciest využívajte predplatné lístky. Ak je nevyhnutné kupovať si lístok u vodiča, využite bezkontaktnú platbu, ak to dopravca umožňuje,” odporúča hovorkyňa ÚVZ.

Pri presune verejnou dopravou by občania nemali konzumovať jedlo či pitie, ani sa rozprávať s cestujúcimi pokiaľ nejde o ich príbuzných, s ktorými zdieľajú domácnosť. “Nezabúdajte, že vo vozidlách verejnej dopravy je povinné nosenie respirátora, čiže v MHD, ale aj v prímestských a diaľkových autobusoch a vo vlakoch. Snažte sa čo najmenej dotýkať povrchov vnútri vozidiel. Usádzajte sa čo najďalej od iných pasažierov,” odporúča Račková podľa vyššie uvedeného portálu.

Čaká nás ďalší presun vojakov. Ľudia nesúhlasia: „Dúfam že majú negatívne testy a pracovnú zmluvu“

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Čaputová s Bidenom prvýkrát osobne: Za toto americký prezident chváli Slovákov!

Ivan Mihale

Dôchodcovia pevnú sumu od januára už nedostanú. Mení sa systém valorizácie

Ivan Mihale

Medveď pravdepodobne prvýkrát na Slovensku zabil človeka

Ivan Mihale