Foto: Shutterstock

Nová Mikasova vyhláška a opäť výnimková

V pondelok (8. 3.) vstúpila do platnosti nová vyhláška Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR k povinnosti prekrytia horných dýchacích ciest. V obchodoch a prostriedkoch verejnej dopravy je povinné nosenie respirátorov bez výdychového ventilu s klasifikáciou najmenej FFP2. Od dnes  (15.3.)sa táto povinnosť rozšíri aj na všetky interiéry okrem vlastnej domácnosti, píše portál interez. 

Podľa vyhlásení Krajčiho z marca 2020 sa ľudia dostatočne chránia aj štandardným ochranným rúškom. Keď ho majú na sebe dvaja ľudia, ktorí sa stretnú, podľa ministra sa chránia takmer na 100 percent. A je potrebné dodať, že ešte v minulom roku bol predaj respirátorov zakázaný. Neprešiel však týždeň a je tu znova obľúbená Mikasova výnimka.

ŠKANDÁL! Nemecko zastavuje očkovanie vakcínou, ktorú do Slovákov vo veľkom pichajú!

Výnimky

Výnimka z povinnosti nosiť respirátor sa rozšírila na niektorých zamestnancov. Od pondelka (15. 3.) nemusia pri výkone práce v interiéri nosiť respirátor osoby vykonávajúce rizikovú prácu zaradenú do tretej alebo štvrtej kategórie, pri ktorej sú vystavené fyzickej záťaži.

Vyplýva to z vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR. Respirátory nebudú musieť nosiť v práci ani tí zamestnanci, ktorým pracovná zdravotná služba potvrdí, že ich pracovné podmienky alebo spôsob práce neumožňujú jeho nosenie. Všetky ostatné výnimky sú podrobne uvedené vo vyhláške a platia tak ako doteraz.

Naďalej však pre zamestnancov platí povinnosť prekryť si horné dýchacie cesty iným spôsobom, teda rúškom, šálom alebo šatkou.

Povinnosť nosiť respirátor bez výdychového ventilu s klasifikáciou najmenej FFP2 podľa normy STN EN 149 + A1 sa od pondelka 8. marca týka obchodov, tiež mestskej hromadnej dopravy, vlakov či diaľkových autobusov. Medzi takéto tvárové polomasky možno zaradiť aj respirátory s označením KN95 alebo N95, ktoré boli posúdené podľa požiadaviek platných v Európskej únii. Hodnovernosť respirátora si spotrebiteľ môže rýchlo overiť podľa označenia ‘CE’ za ktorým nasleduje štvorčíslie.

V exteriéroch stačí rúško

Pre výnimky z povinnosti nosiť respirátor stále platí povinnosť nosiť rúško. Týka sa detí do ukončenia prvého stupňa základných škôl, osôb vo väzbe alebo vo výkone trestu v zariadeniach Zboru väzenskej a justičnej stráže a zamestnancov vykonávajúcich prácu zaradenú do tretej kategórie vo faktore záťaž teplom pri práci – napríklad práca pri vysokých peciach.

V exteriéroch bude naďalej možné mať prekryté horné dýchacie cesty nielen respirátorom, ale aj rúškom, šálom alebo šatkou.

Mikasova vyhláška je postavená na hlavu. Môže to mať vážny dopad na malých lokálnych pestovateľov

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Prečítajte si, čo odporúča konzílium odborníkov aby sme ku nám nedovliekli nejaký „delta variant“

Ivan Mihale

Prezidentka hovorila aj o zlej kombinácii a ako žijú rodiny na Slovensku. Trafila do čierneho?

Ivan Mihale

Od desiatich k piatim! Je nehorázne, čo pre nás chystá vláda!

Ivan Mihale