Ilustračné foto: Kuna/Igor Hraško

Norkové farmy sa musia zatvoriť o tri roky skôr, už v apríli 2021

Koronavírus zistili v Holandsku na 40 norkových farmách a úrady následne prikázali utratiť celkovo milión týchto zvierat. Uvádza portál teraz.sk

Holandská vláda v piatok rozhodla zatvorení všetkých norkových fariem už od apríla 2021, teda o tri roky skôr, ako plánovalo. Dôvodom sú obavy, že sa ľudia od týchto zvierat nakazia koronavírusom. Informovala o tom agentúra AFP.

Holandské úrady hlásili dva prípady prenosu ochorenia COVID-19 z človeka na zviera na farmách chovajúcich norky, ktorých kožušina sa využíva pri výrobe luxusného tovaru.

Koronavírus zistili v Holandsku na 40 norkových farmách a úrady následne prikázali utratiť celkovo milión týchto zvierat.

Vláda pôvodne nariadila zatvorenie všetkých norkových fariem od roku 2024. Urobila tak na základe súdneho rozhodnutia z roku 2016 odvolávajúceho sa na práva zvierat.

„Napriek momentálne malému riziku pre zdravie obyvateľstva je potrebné zastaviť šírenie koronavírusu na norkových farmách,“ uviedlo holandské ministerstvo poľnohospodárstva.

„Je tu riziko, že v dlhodobom horizonte sa môže infekcia preniesť prostredníctvom zamestnancov na ľudí mimo fariem,“ dodalo ministerstvo.

Vláda vyčlenila 180 miliónov eur na odškodnenie farmárov chovajúcich norky.

Prvý výskyt koronavírusu na norkových farmách Holandsko hlásilo v apríli. Nakazili sa aj najmenej dvaja zamestnanci, čo podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) mohlo byť prvým známym prenosom tohto koronavírusu zo zvieraťa na človeka počas pandémie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Ornitológovia zaznamenali nový druh vtáka, kolibiarika iberijského

Ivan Mihale

Zuzana to vie aj s motykou! Obliekla montérky a šup ho! sadiť stromky

Gabriel Matta

Botanická záhrada UK je krásna v každom období, tvrdí jej riaditeľ

Ivan Mihale