Nitra plánuje vypíliť desiatky stromov, nahradí ich novými

Peň/Igor Hraško

Mesto si pred samotným výrubom dalo vypracovať odborný posudok od Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied vo Zvolene.

Zdroj: teraz.sk

Nitrianska radnica začala s postupným odstraňovaním chorých a nevhodne vysadených drevín v celom meste. Ešte počas víkendu, pred avizovaným silným vetrom, boli vypílené štyri stromy v mestskom parku, kde dôjde k výrubu ďalších chorých drevín.

Podľa slov Andreja Jančoviča z mestského úradu boli odstránené stromy prehnité a duté. „Mohli spôsobiť tragédiu. Hneď, ako sa počasie umúdri, bude tu odstránených niekoľko ďalších stromov,“ uviedol.

Mesto si pred samotným výrubom dalo vypracovať odborný posudok od Ústavu ekológie lesa Slovenskej akadémie vied vo Zvolene. Až po odporúčaní znalcov a získaní potrebných rozhodnutí sa stromy odstránili. „Práce vykonáva firma Zelené mesto, výherca elektronického trhoviska. Odstránené sú sofory japonské a javory mliečne,“ spresnil hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Ako doplnil, celkovo bude v rôznych častiach mesta vyrúbaných ďalších 56 drevín. „Vypília sa stromy v Starom meste, na Chrenovej, aj na Klokočine. Vypílené budú borovice, orgován, škumpa, hlošina, ale aj lipa, slivka, topoľ, jabloň, duglaska, smrek, brečtan, tuja, agát, baza, vŕba, breza a jaseň. Dôvodmi výrubov sú okrem zlého zdravotného stavu stromov aj ich znížená stabilita a nevhodná poloha zasadenia,“ vysvetlil Holúbek.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Omega-3 mastné kyseliny EPA a DHA sú vhodné pre všetkých športovcov

Igor Hraško

Prekročila rýchlosť a nafúkala skoro 2 promile!

Igor Hraško

Policajti poskytli prvú pomoc chlapcovi v bezvedomí

Igor Hraško

Pridaj komentár