Ilustračný obrázok © SITA

Nie každá čierna bobuľka je čučoriedka, kúpa plodov pri cestách predstavuje aj zdravotné riziko

Zdroj: Webnoviny

Štátna ochrana prírody (ŠOP) opäť varuje verejnosť pred zberom lesných plodov v chránených územiach, ale aj pred ich nákupom od predajcov pozdĺž ciest a parkovísk.

MESIAC ZBERAČOV

Na svojej internetovej stránke ŠOP upozorňuje, že počas augusta, ktorý nazýva mesiac zberačov, sú denne v národných parkoch stovky zberačov, ktorí sa pohybujú prevažne vo väčších skupinách. Výsledkom sú kríky čučoriedok a brusníc, z ktorých ostanú len holé kríčky bez listov.

Zbierajú, čo im príde pod ruky, teda okrem odpadkov, ktoré, žiaľ, po nich v prírode často ostávajú,“ konštatovala ŠOP.

Dodala, že maliny, čučoriedky, brusnice či huby ponúkajú na predaj, najmä popri cestách, vo výkupoch, u priekupníkov i cez internet.

ZDRAVOTNÉ RIZIKÁ

Štátna ochranárska organizácia vyzvala ľudí, aby tieto produkty nekupovali , lebo „kde nie je dopyt, tam nie je ponuka„. Argumentuje pritom ochranou prírody a zvierat, pre ktoré sú tieto plody často jediným zdrojom prirodzenej potravy. Upozornila pritom aj na zdravotné riziká spojené s nákupom a konzumáciou takto získaných plodov i húb.

Nie každá čierna bobuľka je totiž čučoriedka, známe sú aj prípady zámeny za jedovaté vranie oko štvorlisté. Na otravu stačí pár bobuliek zamiešaných vo vedierku čučoriedok. Rovnako hygienické podmienky a kvalita takto predávaných plodov vystavovaných v plastovom vedierku popri ceste, často na slnku aj niekoľko dní, je diskutabilná,“ konštatovala ŠOP, podľa ktorej plody sú často zbierané do špinavých plastových nádob.

A to sa nezmieňujeme o tom, čo s nimi zberači robia, aby sa pekne leskli,“ upozornili štátni ochranári, podľa ktorých je v prípade húb zdravotné riziko ešte väčšie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

ŠKANDÁL NA OBZORE?! Slováci si kúpili 120 ton kureniec neznámeho pôvodu

Ivan Mihale

Ministra práce Krajniaka nezaujímajú vaše problémy. On sa stará o profilovú fotku na Facebooku!

Gabriel Matta

CHYSTÁTE SA NA DOVOLENKU? Rezort zahraničia mudruje a vydal odporúčania. Najradšej by asi boli, keby sme sedeli doma na zadku!

Ivan Mihale