Spánok/Igor Hraško

Nezdravý spánkový režim ohrozuje vaše srdce. Odborníci radia, ako zabrániť jeho zlyhaniu

Spánkové režimy majú výrazný vplyv na riziko zlyhania srdca. Tvrdia to odborníci na základe najnovšej štúdie, ktorú zverejnili v žurnále Circulation. Píše portál webnoviny.sk

Dospelí, ktorí majú najzdravšie spánkové návyky, mali o 42% menšie riziko zlyhania srdca, odhliadnuc od iných rizikových faktorov.

Medzi zdravé návyky patria ranné vstávanie či sedem až osemhodinový spánok každý deň. Radia sem takisto ľudí, ktorí nemajú častú nespavosť, nechrápu a nie sú počas dňa nadmerne ospalí.

Kvalita spánku

Srdcové zlyhania trápia viac ako 26 miliónov ľudí a čoraz viac dôkazov ukazuje, že problémy so spánkom môžu mať súvis so srdcovými problémami.

Nová observačná štúdia skúmala vzťah medzi týmito dvoma javmi. Analyzovala 408 802 osôb z Veľkej Británie vo veku od 37 do 73 rokov. Zaznamenali 5221 prípadov zlyhania srdca.

Vedci sa zamerali na kvalitu spánku – trvanie spánku, nespavosť, chrápanie a iné faktory spájané so spánkom, ako napríklad, či je respondent „ranné vtáča“, či si rád pospí počas dňa a podobne.

Výskumník Lu Qi z Tulane University v New Orleans uviedol, že zistenia potvrdili dôležitosť zlepšenia spánkového režimu v rámci prevencie proti zlyhaniu srdca.

Trvanie spánku a zníženie rizika

Trvanie spánku rozdelili do troch kategórií: krátky – menej ako sedem hodín denne, odporúčaný – sedem až osem hodín denne a príliš dlhý – deväť a viac hodín denne.

Po zvážení faktorov, akými sú cukrovka, vysoký krvný tlak, užívanie liekov či genetické variácie výskumníkom vyšlo, že respondenti s najzdravším spánkovým režimom mali o 42% nižšie riziko zlyhania srdca oproti tým s nezdravými návykmi.

Zistili tiež, že riziko srdcového zlyhania je o osem percent nižšie u ľudí, ktorí vstávajú skoro ráno, o 12% nižšie u tých, ktorí dodržiavajú odporúčanú dobu spánku, o 17% nižšie u tých, ktorí nemajú častú nespavosť alebo o 34% nižšie u tých, ktorí nebojujú s dennou ospalosťou.

Qi zdôraznil, že sila štúdie spočíva aj v jej novom a perspektívnom dizajne a veľkej vzorke.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Dievčatko z osady prekonalo všetky predsudky: Annamária je čerstvou majsterkou Slovenska!

Ivan Mihale

Vody dovážame aj keď sme vodná veľmoc, je to v poriadku?

Ivan Mihale

Bukovský: Zastrašovanie, šikanovanie a diskriminácia detí, ktoré nebudú očkované vakcínou proti vírusu SC2 je porušením všetkých princípov európskej civilizácie a jej štandardov

Ivan Mihale