Ruská vakcína Sputnik V. © Shutterstock

Neuveriteľné tajnosti ohľadne nákupu Sputnik V. Keby sme ním očkovali, nemuseli sme byť medzinárodnou hanbou

Okolo nákupu vakcín Sputnik V sa už popísalo čokoľvek. Spustil lavínu demisii, dokonca aj vláda musela prejsť zrejme iba naoko rekonštrukciou. Odídenci sa vrátili a tí, čo ostali, iba sa vymenili. Ak by sme však Sputnikom očkovali aj ľudí, nielen myši a morčatá, zrejme by nemuselo dôjsť k takejto hanbe a množstvu nezodpovedaných otázok. Denník SME sa však na základe niektorých známych dokumentov k obstarávaniu pripravil  súbor otázok a odpovedí.

1. Kto na Slovensku vakcínu nakupoval a za koľko?

„Neregistrovaný Sputnik V obstarávalo koncom februára ministerstvo zdravotníctva ešte pod vedením Mareka Krajčího z OĽaNO. Nákup bol rýchly a utajený. Matovič a Krajčí oficiálne oznámili nákup vakcín 1. marca na košickom letisku až po tom, ako ich na Slovensko doviezlo vojenské nákladné lietadlo z Moskvy. Keďže rezort zdravotníctva sa odvoláva na mimoriadnu situáciu pre pandémiu, zákazku rovno zadal a nemusel vyhlasovať súťaž.

K nákupu existuje len málo verejných dokumentov – jedným z nich je nekonkrétne oznámenie o obstarávaní na webe Úradu pre verejné obstarávanie. Zverejnené bolo 2. marca, teda deň po dovezení Sputnika V. V ňom sa nič nepíše o celkovej sume nákupu ani o tom, koľko vakcín Slovensko kúpi. Pri hodnote obstarávania je uvedená suma nula eur.

Rezort zdravotníctva riešil nákup s Ruským fondom priamych investícií, ktorý má na starosti marketing Sputnika V a spadá podeň výrobca vakcíny. Matovič sa vo štvrtok v Rusku stretol práve so šéfom fondu – Kirillom Dmitrievom, “ uvádza denník SME.

Rakúsko je krok od očkovania obyvateľov Sputnikom, náš „úspech“ je sedem myší a dva škrečky

2. Koľko už Slovensko za ruskú vakcínu zaplatilo?

Ďalej zodpovedajú ďalšiu otázku nasledovne: „Z marcovej Matovičovej tlačovky je známe iba to, že na Slovensko by mali dohromady prísť do konca júna dva milióny dávok vakcíny. Zatiaľ ich tu máme 200-tisíc. Z faktúry ministerstva zdravotníctva z konca februára sa dá vyčítať, že Slovensko za prvú dodávku vakcín zaplatilo 1,99 milióna eur. Množstvo dávok, za ktoré Slovensko túto sumu zaplatilo, na faktúre uvedené nie je. Ak by však išlo o spomínaných 200-tisíc vakcín, cena jednej dávky by vyšla na sumu 9,95 eura.

Keďže jeden človek potrebuje na úplné zaočkovanie proti covidu-19 dve dávky vakcíny, výdavky na jedného zaočkovaného by boli dohromady 19,9 eura.

Táto suma približne zodpovedá cene, o ktorej hovoril Matovič v marci. Dve dávky pre jedného človeka mali podľa jeho slov vyjsť na 19,95 dolára, čo je v prepočte približne 17 eur.

Premiér Igor Matovič obhajoval povolenie ruskej vakcíny Sputnik V na Slovensku aj prieskumom verejnej mienky, ktorý vo februári vypracovala agentúra AKO. Vyplývalo z neho, že ochotných zaočkovať sa by bolo viac ľudí, ak by na Slovensku bola k dispozícii aj ruská vakcína. Za prieskum rezort zdravotníctva zaplatil 4 140 eur.“

Profesionál vs. Matovič. Vytretá podlaha s expremiérom za pár minút

3. Prečo nie je zmluva k Sputniku V zverejnená?

„Tak ako aj zmluvy, ktoré podpísala Európska komisia s farmaceutickými firmami, sú v utajenom režime, rovnako tak je aj naša zmluva ohľadom vakcíny Sputnik V,“ napísalo ministerstvo zdravotníctva slovenskej mimovládnej organizácii Transparency International Slovensko, keď si zmluvu 2. marca pýtala. Tvrdenie rezortu však podľa mimovládky nezodpovedá tomu, čo prikazujú slovenské zákony.

„V prípade Sputnika V ide o odlišnú situáciu v tom, že nákup realizovala slovenská vláda a naša legislatíva zverejňovanie zmlúv priamo nariaďuje. Je pravda, že z tohto pravidla existujú aj výnimky, ak ich ministerstvo v tomto prípade uplatňuje, malo by ich jasne zdôvodniť a zabieliť len tie časti zmluvy, ktoré naozaj takéto parametre spĺňajú,“ hovorí šéf Transparency International Slovensko Michal Piško.

„Podľa mimovládky nie je utajovanie fér voči slovenským občanom, ktorí platia za nákup cez svoje dane,“ uvádza sa v denníku.

4. Čo bude so Sputnikom V?

Či by a za akých podmienok nový minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) povolil používanie ruskej vakcíny, nie je jasné. Rozhodnúť chce začiatkom týždňa. Ruská strana vo štvrtok popoludní odkázala, že by Slovensko malo dávky vrátiť. Podľa Ruského fondu pre priame investície porušilo zmluvu. Dôvodom je, že ŠÚKL zadal testovanie vakcíny laboratóriu, ktoré nie je súčasťou siete oficiálnych laboratórií EÚ.

Zdroj: sme.sk

„O akej nezvládnutej pandémii tu trepete?“ Odkaz Slováka z Ruska pre Štefanca

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Prečítajte si, čo odporúča konzílium odborníkov aby sme ku nám nedovliekli nejaký „delta variant“

Ivan Mihale

Prezidentka hovorila aj o zlej kombinácii a ako žijú rodiny na Slovensku. Trafila do čierneho?

Ivan Mihale

Od desiatich k piatim! Je nehorázne, čo pre nás chystá vláda!

Ivan Mihale