Foto: National Trust

Neobývaný ostrov je zavalený gumičkami, vtáky si ich pletú s červami

Ostrovček Mullion je neobývaný kúsok zeme pri pobreží britského Cornwallu. Vstup je ľuďom zakázaný, sídli na ňom niekoľko vtáčích kolónií. Napriek tomu na ňom ochranári našli obrovské množstvo plastových gumičiek. Vtáky si ich totiž pletú s červami.

Prvýkrát na „gumičkovú záhadu“ narazili ochranári z organizácie National Trust, ktorá sa stará o britské prírodné dedičstvo, pri krátkej monitorovacej návšteve ostrova počas sezóny párenia čajok. Aby vtáky nerušili, rozhodli sa odpadky upratať až na jeseň.

Video, ktoré vás donúti sa zamyslieť nad sebou!

„Počas hodiny sme našli tisíce gumičiek a tiež ďalšie odpadky,“ uviedol Mark Grantham z krúžkovacej skupiny Západného Cornwalle, ktorý sa výpravy na ostrovček tiež zúčastnil.

Ornitológovia predpokladajú, že gumičky zožral morské a striebristé čajky pri svojich výpravách na pevninu za potravou. Vtáky sa domnievali, že ide o červy. Nestráviteľné gumičky potom na ostrove vyhodil.

Čajok valom ubúda

„Je to depresívna známka doby. Ostrov je nádherné miesto, kam ľudia chodia veľmi zriedka, a napriek tomu sa ukazuje, že ľudia zanechajú stopu všade,“ uviedol Grantham v rozhovore pre britský denník Guardian. „Miesta ako Mullion by mali byť útočiskom pre naše morské vtáky, takže je znepokojujúce vidieť ich, ako sa stávajú ďalšou obeťou ľudskej aktivity,“ dodala ochranárka Rachel Holderová.

Do kohútikov v dome zaviedol bratovi pivo miesto vody

Napriek tomu, že rackovia na Britských ostrovoch dokážu byť hluční a otravní, takže sa ich zdá byť nespočet, ich populácie ubúda. Kvôli rybolovu a ohrievaniu morí postupne miznú húfy rýb, ich hlavný zdroj potravy. Navyše musia čeliť plastovému odpadu.

„Jedenie plastov je ďalšia vec na dlhom zozname prekážok, ktoré musia čajky a ďalšie morské vtáky dnes prekonávať, aby mohli vôbec prežiť,“ zavŕšila ďalší smutný doklad znečistenia životného prostredia Holderová.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Chorváti potrebujú slovenské rysy. Chorvátske majú totiž veľký problém

Ivan Mihale

Ornitológovia zaznamenali nový druh vtáka, kolibiarika iberijského

Ivan Mihale

Zuzana to vie aj s motykou! Obliekla montérky a šup ho! sadiť stromky

Gabriel Matta