Ilustračý obrázok / SITA

Nemecko nasadilo do boja s lykožrútom vojakov, situácia je zlá

Zdroj: Webnoviny

Odkôrniť, rozrezať, naložiť a odviezť. Stromy napadnuté lykožrútom nemeckí lesníci musia spracovať a odviezť, aby zabránili šíreniu kalamity. V lese však chýbajú ruky a tak nastúpili vojaci. Informuje o tom agentúra DPA, ktorá cituje hovorcu saského lesníckeho podniku Sachsenforst.

S kalamitami bojuje Nemecko už niekoľko rokov. Za posledné dva roky bolo len v Sasku 5,2 milióna kubických metrov dreva poškodených kalamitou. Kalamity trápia aj susedné lesy v Českej republike. Česko napríklad zvýšilo tento rok ťažbu v dôsledku kalamity o 112 percent na 2,87 miliónov kubíkov dreva oproti minulému roku.

Nie každá čierna bobuľka je čučoriedka, kúpa plodov pri cestách predstavuje aj zdravotné riziko

Slovensko je na tom podľa najnovších údajov agrorezortu ešte horšie. V roku 2017 predstavovalo drevo vyťažené v dôsledku kalamít objem 5,72 miliónov metrov kubických. V predchádzajúcom roku to bolo 4,69 metrov kubických.

Lykožrútovi vyhovuje teplé a suché počasie. Smrekové monokultúry, ktoré sa vyskytujú aj u nás, sú preňho rajom na Zemi. Za rok stihne tento hmyz vytvoriť dve, ale aj štyri generácie. Podkôrnik napáda len smreky a jeho larvy požierajú lyko, čo je najdôležitejšia časť stromu. Cez ňu dostáva strom vodu a živiny. Bez lyka strom schne a hynie.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Dcérka napísala list otcovi k jeho sviatku. Ten si ho však už neprečíta. Komu patrili dojímavé slová?

Ivan Mihale

Medzi chlapcom a vranou vzniklo pekné priateľstvo. Vrana, kvôli susedom, musela ísť preč

Ivan Mihale

Strata biodiverzity sa odráža aj na vtáctve, ohrozená je sova plamienka

Ivan Mihale