Foto: pixbay.com

NÁZOR ŠKÓTOV NA SLOVÁKOV. Tak toto vás jednoznačne zaskočí

Nie všetci Britský občania prechovávajú predsudky voči prisťahovalcom z východnej Európy. Škóti by vraj privítali Slovákov s otvorenou náručou.

Foto: pixbay.com

Viete kto je profesor Robert William Seaton-Watson? Predpokladám, že nie. Ale nie je to nič hrozné, ak podrobne neštudujete históriu Rakúsko-Uhorska. Bol to škótsky akademik, ktorý do detailov študoval dejiny strednej a východnej Európy. Snažil sa zmapovať vývoj udalostí v našom území. Jeho práca sa ukázala ako veľmi užitočná pri presviedčaní mocností, aby súhlasili so založením nového štátu Československo po prvej svetovej vojne. Vďaka jeho pamiatke Škóti prehovorili ku Slovenskému národu aj dnes.

Slováci sú vždy u nás srdečne vítaní
Prezývali ho Cestujúci Škót, pretože kvôli svojmu výskumu historik cestoval v podstate nepretržite. Narodený bol pred 140 rokmi v Londýne. Jeho obaja rodičia boli Škóti. Jeho pamiatku si v jeho jubilejnom roku uctil člen škótskej vlády Graeme Dey a slovenský veľvyslanec vo Veľkej Británii Ľubomír Rehák.

Oficiálna stránka škótskej vlády o tom informovala a zároveň chce rozvíjať vzťahy so Slovenskom: “Škótska vláda je odhodlaná prehlbovať väzby so Slovenskom a ďalšími európskymi štátmi v čase hroziaceho brexitu a zbytočných strát, ktoré sa s ním spájajú,” je uvedené v pôvodnej správe od škótskej vlády.

FOTO: Američanka vylovila neďaleko New Yorku rybu s dvoma ústami!

Škóti skôr nesúhlasia s brexitom, podporujú zotrvanie krajiny v EÚ. Celkovo zastávajú názory skôr otvorenejšie voči momentálnym problematikám. Ako prechovávajú otvorený postoj voči Slovákom, tak isto aj na prijímanie imigrnatov nereagujú moc negatívne.

“Chceme zdôrazniť, že slovenskí občania sú naďalej srdečne vítaní v Škótsku a oceňujeme ich prínos k našej ekonomike, kultúre a spoločnosti,” preniesol škótsky minister Graeme Dey nad hrobom významného historika.

Nočná mora poštárky. Musela podstúpiť 5 operácii po útoku psa

Významný historik

Vládna stránka poukazuje na fakt, že profesor Seton-Watson bol jedným z prvých britských historikov, ktorí sa rozhodli špecializovať priamo na strednú a juhovýchodnú Európu. Vďaka tomu sa stal uznávaným expertom na problémy starého Rakúsko-Uhorska. “Jeho akademická a politická práca pomohli pripraviť pôdu pre uznanie niekoľkých nových štátov v strednej Európe, vrátane Československa, na konci prvej svetovej vojny,” uviedol portál škótskej vlády.

Dodal aj zopár faktov, ako sa darí slovenskej menšine v tejto časti Spojeného kráľovstva: “V Škótsku žije viac ako 2500 ľudí narodených na Slovensku. V Glasgowe sa v roku 2016 otvoril aj slovenský konzulát, ktorý pomáha rozvíjať vzájomný obchod, investície a kultúrne väzby.”

Domorodci Amazonského pralesu su zničení. Les sú odhodlaní chrániť svojim telom

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Ministerstvo dopravy podporí cyklodopravu, z projektu získa viac ako 100-tisíc eur

Igor Hraško/SITA

Nemecko posiela majiteľom lesov aj pre COVID-19 stovky miliónov eur, Slováci sa podobnej pomoci nedočkajú

Prevzatý článok

Testovanie na školách má byť podľa Únie miest Slovenska povinné, inak nebude mať zmysel

Prevzatý článok