U zubára/Igor Hraško

Najvyšší účet od zubára stál poisťovňu 14-tisíc eur. Pravidelne chodí na preventívku asi polovica Slovákov

Podľa údajov zdravotnej poisťovne Union navštívia Slováci svojho zubára priemerne dvakrát do roka – raz z dôvodu prevencie a druhý raz z dôvodu ošetrenia, uvádza v tlačovej správe poisťovňa, ktoré zverejnil portál webnoviny.sk

Seniori chodia už len sporadicky

Najčastejšie chodia k zubárovi malé deti a ľudia okolo päťdesiatky. Vo veku okolo dvadsiatky si v zubárskom kresle posedíme najmenej a v dôchodkovom veku sa už k zubárovi chodí len sporadicky.

„Podľa údajov z minulého roka sme viac ako za samotné výkony zaplatili za preventívne prehliadky. Na tie chodí poctivo asi polovica populácie,“ hovorí Beáta Dupaľová Ksenzsighová, hovorkyňa Unionu.

Celkové náklady na ošetrenia a prevenciu sa vyšplhali na viac ako 15 miliónov eur.

Najdrahšia liečba u zubára

Rekordérom z v roku 2019 je poistenec, ktorého liečba u zubára stála okolo 14 000 eur. Nešlo však o bežné ošetrenie zubného kazu, ale o vážny nádor ústnej dutiny. Takéto ochorenia sa už liečia aj v nemocniciach.

Z celkového počtu návštev u zubára tvorilo 56 percent žien – zo štatistického hľadiska tak možno povedať, že aj muži, aj ženy sa o svoj chrup starajú približne rovnako.

Náklady na pacienta sa líšia aj podľa krajov

„Priemerné náklady na pacienta v krajoch sú veľmi podobné, najvyššie sú však v Žilinskom kraji. Najviac návštev u zubára evidujeme v Košickom a Prešovskom kraji,“ dopĺňa Dupaľová Ksenzsighová.

K starostlivosti o chrup ľudí motivuje aj tzv. dentálny benefit, ktorý už využilo viac ako 80 000 klientov poisťovne. „Každý poistenec, aj jednotlivec, má u nás 100 eur na zuby. Nemusí tu mať ani poistenú celú rodinu, ani mu túto sumu nedelíme na viacero návštev u zubára, ani ju neposielame na cudzí účet raz za čas. Jednoducho, ak doplatí v ordinácii 100 eur a pošle nám žiadosť s účtenkou, tak mu peniaze pošleme naraz a na ním zadaný účet,“ vysvetľuje riaditeľka sekcie zdravotného poistenia Union Elena Májeková.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Ivan Mihale

Pribudlo trináste znamenie v zverokruhu a je Matovičove- UBLÍŽENEC

Ivan Mihale