Včelí med/Igor Hraško

Najlepší liek na kašeľ a prechladnutie poznali už naši predkovia. Vedci skúmali účinky medu

Odborníci na základe najnovšieho výskumu odporúčajú liečiť kašeľ a prechladnutie pomocou medu. Píše portál webnoviny.sk

Štúdiu uskutočnili odborníci na univerzite v britskom Oxforde, pričom podľa expertov med môže byť lepší ako konvenčná liečba kašľa, nádchy či bolestí v krku. Vyzdvihujú navyše aj jeho cenu, dostupnosť a žiadne vedľajšie účinky.

Med ako alternatíva k antibiotikám

Lekári podľa vedcov z Oxfordu odporúčajú med ako alternatívu k antibiotikám, ktoré bývajú predpisované aj pri chorobách, na ktoré nezaberajú.

„Infekcie horných dýchacích ciest sú najčastejšou príčinou predpisovania antibiotík. Keďže väčšina z nich je vírusového pôvodu, predpisované antibiotiká sú neúčinné a nevhodné,“ tvrdia podľa The Guardian autori štúdie, ktorú publikovali na stránkach BMJ Evidence Based Medicine.

Účinnejší než bežné lieky

Odborníci skúmali databázu údajov z relevantných výskumov sledujúcich med a prípravky, ktoré ho obsahovali ako prísadu – najmä antihistaminiká, expektoranciá, antitusiká a lieky proti bolesti. Vedci našli 14 relevantných klinických štúdií s dovedna 1761 účastníkmi všetkých vekových skupín.

Analýza výskumných údajov ukázala, že med je účinnejší ako bežné lieky, napríklad pri liečení kašľa. Dva výskumy zistili, že u osôb, ktoré užili med, trval kašeľ o jeden až dva dni kratšie. Vedci však dodali, že na vyvodenie presnejších záverov bude stále potrebné uskutočniť ďalšie štúdie.

 

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale