Kapre/Igor Hraško

Na Vianoce budete mať kapra, či niečo iné?

Vianoce sa u nás v rámci štedrovečernej večere spájajú s rybou, najmä kaprom, ktorý je takým symbolom Vianoc. Odkiaľ pochádza tento zvyk? Cirkev v rámci pôstneho obdobia potrebovala zmierniť hlad „po mäse“ a hľadala možnosti. Rímske légie v tom čase priniesli z našich končím kapra do Ríma. Ten im zachutil a začali aj u nás budovať rybníky na chov. Cirkevným hodnostárom sa sa ryba pozdávala a tak pápež prehlásil, že rybie mäso nie je mäso, a môže sa tak konzumovať počas pôstu. A tak sa zaviedla tradícia konzumácie kapra počas Vianoc.

Dnes už sa okrem kapra na štedrovečernom stole objavujú aj iné druhy rýb. Najmä tie „bez kostí“, nakoľko sa v minulosti stávali prípady zabehnutia rybej kosti. Ale dnes sú už aj spôsoby, ako z ryby odstrániť tie „nebezpečné“ kostičky a tak konzumovať aj kapra s príjemnou gastronomickou blaženosťou. Jedným zo spôsobom je filetovanie. Nôž sa ťahá od chrbtovej kosti z hornej strany ku rebrovým kostiam až do spodnej časti brušnej dutiny. Takéto filetovaného mäso má menej kostí a aj tie nebezpečné sú eliminované na minimum.

Ako si vybrať a kde kúpiť dobrého a kvalitného kapra, alebo aj inú rybu? Okrem kaprov niekde nájdete aj amura, ktorého telo je dlhšie a nižšie, ale valcovitejšie. najlepšie je určite kúpiť živú rybu, lebo ju vidíte plávať. Na niektorých predajných miestach vám ju aj zabijú a vyčistia za drobný príplatok. Máme aj chovné rybníky, kde si môžete kúpiť rybu naozaj z domáceho chovu a zaručene čerstvú. Pri rybách zabitých vopred a dovezených do predajne neviete, ako bola ryba prepravovaná, či vo vode, či už bez vody a bola v strese. V takom prípade mäso ryby zrejme nebude také kvalitné.

Možností je naozaj dosť a treba si vybrať podľa vašich predstáv. A už len dobrú chuť pri štedrovečernom stole.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Vakcína je sloboda!? Nie, nie je. Neuveriteľný príbeh Dagmar a jej matky vás o tom presvedčí

Ivan Mihale

Bukovský opäť šokuje a ide mu to veľmi dobre: Čo nastane v tele po prekonaní COVID-19? Je potrebné očkovanie?

Ivan Mihale

Zastal si syna! Harabin vyškolil novinára: “Na rozdiel od vás sa neposral, a nesedí v robote v rúšku, keďže neexistuje žiadna ústavne-právna povinnosť nosiť rúško…”

Ivan Mihale