Záplava/Igor Hraško

Na Slovensku výdatne prší. Stúpajú hladiny dosahujú povodňové stupne

Dnešné počasie je na Slovensku poriadne upršané. Na mnohých miestach nášho územia výdatne prší, pričom najvýdatnejšie prší na severe Slovenska, kde už stúpajú aj vodné toky.

Zdroj: imeteo.sk

Počasie dnes na Slovensku ovplyvňuje tlaková níž, ktorá sa nachádza nad našou oblasťou a s ňou spojený oklúzny front. Tieto tlakové útvary prinášajú na naše územie výdatnejšie zrážky, ktoré sužujú predovšetkým severné Slovensko.

Zrážky sa už nad naše územie začali nasúvať včera počas večerných hodín, pričom počas noci sa postupne rozpršalo na celom našom území. Najvýdatnejšie pršalo a prší na severe Slovenska, kde v niektorých lokalitách spadlo už niekoľko desiatok milimetrov zrážok.

Za uplynulých 24 hodín spadlo najviac zrážok v Západných Tatrách. V okolí Zuberca spadlo už 35 mm zrážok. Veľa zrážok spadlo aj na ďalších miestach nášho územia, predovšetkým na náveterných stranách hôr.

Zrážky sa na našom území očakávajú aj v nadchádzajúcich hodinách. Z Poľska k nám mieri ďalšie zrážkové pole, ktoré prinesie ďalšie výrazné zrážky, ktoré zodvihnú hladiny vodných tokov.

Tie už teraz začínajú na severe Slovenska dosahovať úroveň povodňových stupňov. Tok Belá v Liptovskom Hrádku dosiahla už úroveň 1. povodňového stupňa. K úrovni 1. SPA stúpajú aj hladiny vodných tokov na Orave, kde by mali byť dosiahnuté v nadchádzajúcich hodinách.

Zrážky by na našom území mali slabnúť až počas nočných hodín. Aktuálnu polohu zrážok sledujte TU.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Medveď pravdepodobne prvýkrát na Slovensku zabil človeka

Ivan Mihale

ŠKANDÁL NA OBZORE?! Slováci si kúpili 120 ton kureniec neznámeho pôvodu

Ivan Mihale

Ministra práce Krajniaka nezaujímajú vaše problémy. On sa stará o profilovú fotku na Facebooku!

Gabriel Matta