Vzácny archeologický nález z doby železnej
Vzácny archeologický nález z doby železnej / Vlastivedné múzeum v Hlohovci

Na brehu Váhu našiel rybár železné polotovary z doby železnej

O náleze deviatich železných polotovarov kopijovitého a nožovitého tvaru z doby železnej až stredoveku aktuálne informoval Krajský pamiatkový úrad (KPÚ) Trnava. V riečisku Váhu pri Dvorníkoch v okrese Hlohovec ich pred časom našiel rybár vďaka nízkemu stavu hladiny rieky. Ide už o druhý hodnotný nález z Váhu v regióne. V roku 2017 išlo priamo v Hlohovci o bronzovú čepeľ z tzv. dýky na palici z únětickej kultúry staršej bronzovej doby (1900 – 1800 p. n. l.).

K tomuto nálezu došlo ešte na začiatku roka,“ informoval Matúš Sládok z KPÚ. Predmet, ktorý rybár zbadal, navonok vyzeral ako kameň, ale bol veľmi ťažký, vážil asi osem kilogramov. Mal zvláštny tvar, preto ho ako zaujímavosť priniesol do Vlastivedného múzea v Hlohovci na určenie.

Po očistení predmetu pracovníci múzea v domnelom kameni rozpoznali vzácny archeologický nález – minimálne deväť železných polotovarov kopijovitého a nožovitého tvaru. „Polotovary zlepila vo vode do jedného pevného zhluku postupujúca korózia pomocou piesku a štrku,“ uviedol Sládok. Artefakty museli byť predtým, ako sa dostali do vody, zviazané alebo zabalené. Nález môže podľa Sládka súvisieť s blízkym historickým brodom, ale na miesto nájdenia ho mohla premiestniť rieka aj z väčšej vzdialenosti.

Múzeum po určení predmetu upovedomilo nálezcu a informovalo KPÚ Trnava, ktorý nález prevzal na konanie o náleznom. „V mieste nálezu sa plánuje prieskum s účasťou viacerých inštitúcií a nález bude podrobený analýzam,“ dodal Sládok.

Za nález čepele spred dvoch rokov prináležala nálezcovi odmena, v zmysle zákona do výšky 100 percent hodnoty, ktorú určil znalec.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

ŠKANDÁL NA OBZORE?! Slováci si kúpili 120 ton kureniec neznámeho pôvodu

Ivan Mihale

Ministra práce Krajniaka nezaujímajú vaše problémy. On sa stará o profilovú fotku na Facebooku!

Gabriel Matta

CHYSTÁTE SA NA DOVOLENKU? Rezort zahraničia mudruje a vydal odporúčania. Najradšej by asi boli, keby sme sedeli doma na zadku!

Ivan Mihale