Foto: imgur

Muž utrpel popáleniny prvého stupňa kvôli reflexnému odevu

40-ročný muž z Austrálie utrpel popáleniny prvého stupňa v dôsledku nosenia bundy s reflexnými prvkami počas horúceho dňa. Zranenie si na chrbte všimol po tom, ako sa vrátil z práce domov a vyzliekol si bundu. Na mieste, cez ktoré prechádza vodorovný strieborný pásik, sa mu objavila podráždená začervenaná pokožka.

Po príchode do nemocnice sa ukázalo, že ide o popáleniny spôsobené prehriatym strieborným prúžkom, ktorý prišiel do kontaktu s pokožkou. Ošetrujúca lekárka Ioana Vladová z Nemocnice Sira Charlesa Gairdnera (Perth) hovorí o vôbec prvom známom prípade popálenín vyvolaných nosením ochranného odevu:

„Myslím, že k popáleninám došlo po kontakte pokožky s horúcou reflexnou páskou. Bunda mala dve takéto pásky – jednu okolo hrude a druhú okolo pása. Tá vyššia, ktorá bola v priamom kontakte s pokožkou pacienta, spôsobila popáleniny. Nižšie je bunda voľnejšia, a tak nespôsobila popáleniny.“

Do kaderníctva vbehol jeleň. Odniesol si žehličku na vlasy(VIDEO)

Okrem popálenia muž neutrpel žiadne ďalšie zranenia. Keďže ide o prvý prípad tohto druhu, výrobcovia reflexných prvkov by pravdepodobne mali pristúpiť k rozdielnemu spôsobu výroby takýchto odevov alebo spresniť spôsob a podmienky, za akých sa takéto odevy môžu nosiť.

Pacient, ktorý sa živí ako environmentálny inžinier a pracuje predovšetkým v exteriéri, si už aj predtým všimol, že reflexné pásy na bunde sú po čase strávenom na slnku horúce. Takéto vysvetlenie vzniku popálenín potvrdila aj doktorka Vladová.

„Dnes bolo celkom horúco (42 stupňov) a pacient strávil deň na priamom slnku, ktoré mu väčšinou svietilo na chrbát. Myslím si, že k tomu môže dôjsť aj pri nižšej teplote, pokiaľ je páska vystavená priamemu slnečnému žiareniu.“

Tento druh zebry nájdete len na dvoch miestach na svete!

V prípadovej štúdii sa uvádza, že výrobcovia varujú pred prehrievaním a topením pásky, pokiaľ je vystavená teplu a v bezpečnostnom varovaní nájdete aj výstrahu pred prípadmi z minulosti, keď sa nositelia stretli s nadmerným teplom v oblasti krku, uší a ramien. V zdravotníckej praxi ale doteraz neexistoval ani jeden zaznamenaný prípad popálenín.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

V Košiciach spustili službu podpory nabíjania mobilných zariadení

Igor Hraško/TASR

Cestoviny ako kľúč k šťastnému životu?

Igor Hraško

Ako pestovať medovku lekársku?

Igor Hraško

Pridaj komentár