Mount Everest je po novom nazývaný najvyšším smetiskom sveta. - Foto: Koláž DN/Ladbible,Instagram/MountEverestOfficial

Mount Everest je celý posiaty plastami. Dostal prezývku najvyššie smetisko sveta

O presadenie sa pokúšali už v roku 1999 bohužiaľ neúspešne. Rokujú o treste, ktorý bude udelený tomu čo tento zákaz poruší.

V máji bola vyslaná expedícia nepálskou vládou na najvyššiu horu Zeme. Mali zaobstarať úplne odstránenie odpadkov z hory, ktoré za sebou zanechali ľudia pri výstupoch na horu. Vyzbierali dokopy jedenásť ton odpadu a našli aj telá štyroch horolezcov, ktorý výstup nezvládli.

Nepálčania si uvedomuje problém plastov, ktoré za sebou horolezci zanechávajú. Bol vydaný zákaz o používaní jednorázových plastov všade v okolí Mount Everestu. Týmto spôsobom sa snažia zabrániť znečisťovaniu najznámejšej hore na svete.

FOTO: Američanka vylovila neďaleko New Yorku rybu s dvoma ústami!

Ekologický výstup by mal byť základ

Štrnásť členný tím bol vyslaný na najvyššiu horu s úlohou odstrániť všetky odpadky. Šesť týždňov hľadali odpadky medzi základným a štvrtým výškovým táborom, ktorý sa nachádzal 8000 metrov na morom. Medzi odpadkami sa nachádzali zväčša konzervy, fľaše, hrnce, panvice a kusy odhodeného horolezeckého vybavia, ako sú hliníkové rebríky.

Jeden výstup na Čumulungmu stojí aj 70-tisíc eur. Foto: Wikimedia CC

Časť odpadu previezli do hlavného mesta a ministerstvo expredíciu označilo za úspešnú. Presné množstvo odpadu, ktorý sa na hore nachádza, však nedokáže odhadnúť. Väčšina bola vo výškových táboroch 2 a 3, ktoré môžu horolezci využiť na oddych pri ceste zo základného tábora na vrchol.

Vrchol hory sa nachádza v nadmorskej výške 8848 metrov nad morom. Foto: Wikimedia CC

Zákaz vstúpi do platnosti v januári budúceho roka, no nebude sa týkať plastových fliaš. „Jednáme so všetkými zainteresivanými stranami o tom, čo môžeme robiť s plastovými fľašami,“ uviedol v rozhovore pre CNN Ganeš Ghimire, vedúci administratívny úradník obce Khumbu Pasanglhamu. „Čoskoro nájdeme riešenie.“

Podobný zákaz vznikol už v roku 1999, no neuspel. Úradníci teraz vymýšľajú, aký trest stihnetoho, kto zákaz poruší.

VAROVANIE: Podvodná stránka na kúpu dovolenky! Okradnú vás o veľké peniaze

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Akcent Live: A od Prešova

Dušan Kasenčák

Výroba oštiepkov (1974)

Dušan Kasenčák

Marcela Laiferová – Poď bielou alejou

Dušan Kasenčák