Nabúrané auto/Igor Hraško

Motorkári porušujú predpisy!

Motorkári sú aj dobrí aj tí horší. Ale aj tí dobrí pri svojej jazde často porušujú dopravné predpisy a ohrozujú tým ostatných účastníkov cestnej premávky. dnes sa budeme venovať jednému neduhu najmä vo väčších mestách, kde momentálne častým javom sú zápchy. Na cestách sa tvoria súvislé kolóny pomaly idúcich, ba dokonca stojacich áut. Na tie sme si už mnohí aj zvykli, lebo nič sa s tým nedá robiť, len sa pekne pomaly šinúť s ostatnými.

Ako však riešiť situáciu, keď súvislá kolóna bráni výjazdu vozidla z vedľajšej cesty? Pomôže nám zákon č. 8/2009 Z.z. o cestnej premávke a o zmene a doplnení niektorých zákonov, kde v §20 Jazda cez križovatku, ods. (3) sa píše: „Vodič nesmie vojsť na križovatku, ak mu situácia nedovoľuje pokračovať za križovatkou v jazde, takže by bol nútený zastaviť vozidlo na križovatke; to neplatí, ak vodič musí zastaviť vozidlo v križovatke z dôvodu dávania prednosti chodcom prechádzajúcim cez vozovku alebo pri odbočovaní doľava podľa § 19 ods. 4“. Mnohí vodiči tento odsek poznajú a dodržiavajú jeho ustanovenie, avšak je žiaľ aj veľa takých, ktorý tento odsek §20 ignorujú. Nespôsobujú tým priamo ohrozenie iných vodičov, ale plynulosť cestnej premávky určite. Ale poďme späť k výjazdu z vedľajšej cesty a súvislosti s motorkármi. Je aj veľa ohľaduplných vodičov, ktorí sa silo mocou nepchajú do križovatky, keď vidia z vedľajšej cesty čakať vozidlo na to, aby ho niekto pustil. Preto mu nechajú priestor a vodiť môže vyjsť a odbočiť doľava, samozrejme s ohľadom na vozidlá idúce opačným smerom ako stojace, teda do smeru, kam sa vozidlo z vedľajšej cesty pripája.

A tu na scénu prichádzajú motorkári. Tí, keďže sú úzki, môžu ísť viac-menej povedľa stojacich, či pomaly sa posúvajúcich vozidiel v kolóne bez toho, aby extra vybočovali do pruhu oproti. Ale aj pre nich platia predpisy a mnohí práve jeden paragraf absolútne ignorujú a tak dochádza ku častým kolíziám. V §15 Predchádzanie ods. (5) Vodič nesmie predchádzať, písmeno g) sa píše: „pri jazde cez križovatku a v takej vzdialenosti pred križovatkou, ktorá nie je dostatočná na bezpečné dokončenie predchádzania pred úrovňou križovatky; to neplatí pri predchádzaní motocykla bez postranného vozíka alebo nemotorového vozidla“. Keďže nikto nepredpokladá, že by niekto predchádzal v križovatke, tak hlavný pohľad vodičov vychádzajúcich z vedľajšej cesty smeruje doprava, odkiaľ by mohlo ísť vozidlo. Lenže motorkár súvislo predbiehajú kolónu, pokiaľ im oproti nič nejde aj v miestach, kde sú križovatky. A tak môžu dopadnúť podobne, ako motorkár na fotografii.

Nabúraná motorka/Igor Hraško

Treba si len uvedomiť, že predpisy nie sú na parádu a že ich dodržiavaním môžeme predísť mnohým, úplne zbytočným nehodám.

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ

Belousovová: Matovičovo riešenie je skutočne na kazajku a priamu cestu do blázinca, kam určite patrí

Ivan M

Tínedžeri dostávajú pozvánky na očkovanie takmer okamžite. Systém si možno myslí, že majú viac ako sto rokov

Ivan Mihale

Pribudlo trináste znamenie v zverokruhu a je Matovičove- UBLÍŽENEC

Ivan Mihale